| Dumitru_Ioana_1992_KpNo a întrebat:

Am 15 ani si singurul lucru pe care il stiu e ca am nevoie e de ajutor. In primul rand vreau sa spun ca nu am avut niciodata un iubit si nici nu m-am sarutat vreodata cu cineva si asta e una dintre cele mai mari probleme ale mele.Sunt foarte nefericita si deprimata din cauza asta.De fiecare data cand incerc sa petrec ceva timp cu prietenele sau sa fac unele lucruri ca sa uit de acest lucru nu reusesc.Parca am in minte tot timpul expresia "nu sunt fericita pentru ca nu am un iubit". Intr-adevar imi doresc un iubit mai mult ca orice pe lume pentru ca ma simt singura mai mereu si el ar fi singurul care ar putea umple acel "gol" din sufletul meu si mai am si eu anumite probleme cu prietenele sa zic sau asa si el ar putea fi mereu langa mine si m-ar putea sustine.Nu pot sa imi gasesc pur si simplu un iubit pentru ca eu chiar nu sunt genul ala de fata care sa agat sau care sa ma umilesc aruncandu-ma in bratele oricarui baiat sau lasandu-ma atinsa de orice baiat, ci dimpotriva eu vreau genul ala de relatie adevarata si sincera in care baiatul respectiv ar face orice sa fie cu mine si nu doar sa profite de mine.Sunt foarte foarte trista din cauza faptului ca nu am un iubit (mai mereu am impresia ca mi-am trait viata degeaba ) si chiar as vrea sa stiu ce ar trebui sa fac sa imi scot aceasta frustrare din cap si sa ma obisnuiesc cu faptul ca momentan nu am un iubit. Poate nici nu sunt pregatita pentru asa ceva dar vreau din tot sufletul mai ales ca aceasta chestie nu ma lasa sa imi traiesc viata mai ales ca luna viitoare fac 16 ani deja.Sunt constienta ca multi tineri trec prin ce trec eu dar e foarte greu mai ales daca ti se pune pata.Tin sa spun ca sunt o fata destul de frumusica, finuta si chiar am un suflet bun si nu inteleg de ce nu mi-am facut un iubit.Ce parere aveti?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La o vreme trebuie sa te arunci la unu ca sa fie cu tine altfel ramai singura pe vecie. Am avut frustrarile astea mai demult dar acum le-am invins si o duc bine fara partenera, o sa vezi dupa o vreme ca apar discutiile, inselaciunea si mai multa durere. Singuratatea nu inseala si aporta incredere in sine pentru ca e un fel de protectie impotriva dusmaniilor care pretind sa te faca fericita

| Adry05 a răspuns:

`Nu am un iubit si nu m-am sarutat niciodata sunt cele mai mari probleme ale mele`, mama, clar, i-ai intrecut pe oamenii nascuti cu handicap, pe copiii care in momentul asta zac in spitale cu boli incurabile intrebandu-se daca o sa mai prinda ziua de maine dar ai dreptate, problema ta e mult mai grava. Of saracuta de ea, are 15 ani si n-a avut inca un iubit. Parca vad ca peste un an incepi sa te plangi ca esti inca virgina.

| Alyra a răspuns:

Ai doar 15 ani. Nu te stresa, mai ai destul timp. Ai prietene. Fii bucuroasă pentru asta. Şi mna, spui că eşti frumoasă şi ai un suflet bun. Deci ai o părere bună despre tine. Deci stai tu liniştită că o să-ţi găseşti pe cineva mai devreme sau mai târziu.

| Drimmero a răspuns:

O relatie inseamna o responsabilitate in +, nu e foarte usor cum iti poti imagina, dar cu siguranta toate aceste relatii sunt trecatoare. Ai timp sa-ti faci un prieten al tau, nu e chiar devreme la 15 ani sa ai prieten, dar nici intarziata nu esti, ai toata viata inainte, ai toata copilaria inainte, nu trebuie sa suferi din cauza asta de la 15 ani, traieste-ti viata!

| Doub a răspuns:

Am citit primele 5 rânduri şi deja m-a luat indigestia.

| R0R0 a răspuns:

Asemenea baieti, din pacate nu mai gasesti in ziua de azi. Sunt doar in povesti.
Cu timpul, poate o sa intalnesti un baiat ce o sa te faca fericita.Nu deznadajdui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi când te gândeşti că cei bolnavi de leucemie se deprimă că rămân fără păr în cap, iar tu eşti deprimată că nu ai iubit şi că nu te-ai sărutat cu nimeni la cei 15 ani ai tăi... Pfff.
Oamenii ăia chiar nu au motiv! Ei şi ceilalţi cu probleme reale.

Ps.Probabil că eşti urâtă.
De aia nu ai iubit. laughing

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ea nu vrea iubit, vrea dramele care le are ciutancele la varsta ei. Stii tu °vai draga si l-am iubit pe porcul ala care nu ma baga in seama, nu stie ce a pierdut cand a plecat dupa ce am facut sex cu el dupa 2 luni" laughing. Ce stii tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnBroken2016):

La asta nu m-am gândit. laughing

| Nitunitu a răspuns:

Buna Ioana. Vreau sa te indrum spre ceva ce o sa te ajute mult. Cauta-ti talentul, adica ceea ce iti place tie sa faci. Fie ca este scrisul sau pictura, sau actoria sau orice altceva, gaseste-ti talentul si exploateaza-l.

Are legatura cu ceea ce ai spus tu, uite de ce...

1 Vei fi mai ocupata si nu te vei mai stresa.

2 Vei cunoaste in viitor in domeniul tau spre care te vei inclina multi oameni si vei putea sa iti faci un iubit care sa te inteleaga si sa te iubeasca si pe tine si pe talentul tau.

3 Vei avea o cariera frumoasa si daca in dragoste nu iti merge din prima o sa ai cariera care o sa exceleze.

Sper ca te-am ajutat.

Ca sa poti cunoaste oameni ok, trebuie sa intri in cercul lor, adica sa fie pe aceeasi lungime de unda cu tine, si cum mai bine decat facand ceea ce iti place tie cel mai mult, nu?

PS

Un cuvant potrivit la intrebarea ta cred ca este rabdare.

| Alexutza1712 a răspuns:

Iubirea nu vine cand vrei tu, ci cand vrea ea. Poti sa iubesti pe cineva cu adevarat si cand ai 12, 14, 16 ani. Unii oameni se indragostesc abia la 40 de ani.

Nu trebuie sa-l cauti pe pe sufletul tau pereche. El poate fi sau nu proful de istorie sau un tip dragut din clasa ta.

Iti dau un sfat. Fi indiferenta, misterioasa. Nu spune totul unui baiat din prima, asteapta sa te intrebe el. Si bine faci ca nu ii lasi sa te atinga.

Ps: poate baiatul ala din spatele clasei, cel timid, e sufletul tau pereche dar nu are curaj sa ti-o spuna.

Ai grija ce faci! Te pup!

| uutz a răspuns:

Ti-ai trait viata degeaba? Draga inca nici nu ai trecut prin viata, spune asta la 50 de ani nu acum. O sa intalnesti si un baiat cum iti doresti tu dar stai linistita ca inca nu e momentul.

| queenvanderveen10 a răspuns:

Buna, te inteleg perfect, si eu sunt frumoasa, am un comportament adecvat si ma am si bine cu lumea, dar tot nu am avut un prieten. Asta nu fiindca nu am avut pretendenti, ci fiindca eu am avut pretentii prea mari. De obicei, fetele care au un iubit, au mai multe defecte decat noi doua ( ba nu arata bine, ba se multumesc cu orice baiat, ba acorda o sansa fiecaruia ). Ele se iubesc asa cum sunt, stiu ce vor de la viata si nu-l cauta pe Fat-Frumos care sa vina cu un trandafir in gura la ele happy Adevarul este ca traim si intr-o societate ce sta in spatele unei masti, iar in ziua de azi...majoritatea baietilor se dau cam smecheri si uita de maniere atunci cand vine vorba de fete. Te sfatuiesc sa mentii in continuare acea ipostaza de fata serioasa si rece, caci doar asa acel " baiat " serios cu care vrei sa fii te va lua in vizor. Atat tu cat si eu, il asteptam, iar o astfel de asteptare, draga mea poate dura si ani, caci un astfel de baiat cum ne dorim e foarte rar, ca acul in carul cu fan. Nu ar trebui sa te demoralizeze faptul ca nu esti cu cineva, ci sa te ambitioneze, sa te faca mandra faptul ca nu ai fost cu orice baietan caruia ii zboara mintea la prostii. Cat despre prietenele tale...cel mai probabil iti sunt false si asa sa fii si tu cu ele. Iti zic sa faci ceva, spui da si faci ca tine, trebuie sa fii mai hoata si sa nu mai pui toate prostiile la suflet. Numai bine si sper ca te-a ajutat sfatul meu! :*