| starlyy9 a întrebat:

Am 16 ani, indata 17. Sunt in custodia tatalui,dar stau cu bunicii. Mama e plecata in strainatate, n-a revenit in tara de ani buni. Ma intrebam daca as putea face o cerere de reincredintare. Si in ce ar consta aceasta mai exact? Imi puteti da detalii? Multumesc.

10 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu ai varsta necesara, dupa 18

| starlyy9 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Am citit undeva, ca dupa implinirea varstei de 14 ani, poti s-o faci chiar cu cererea, nu doar parintele in cauza.

| Mozurov a răspuns:

Din cate stiu eu, nu poti face tu aceste demersuri.Tu nu poti decat sa te duci la cei de la asistenta sociala si sa faca ei demersurile necesare.Ce vrei tu e o chestie juridica, deci daca cunosti vreun avocat ar fi perfect.Dar in toate cazurile vei fi intrebata care este motivul pentru care ai vrea asta.Deci care ar fi acela?

| starlyy9 explică (pentru Mozurov):

Pai e un motiv ce tine in primul rand si de psihic. De la decizia divortului nu mi-e bine, ma simt in plus aici, simt un gol. Pe langa asta, n-am vazut-o pe mama de multi ani, nu imi este permis sa ma duc la ea. Cred ca as duce o viata mai buna langa ea, sigur mi-ar fi mai bine. Nu prea am relatii cu tatal, sa zicem ca este un "sponsor". N-a incercat niciodata sa se apropie de mine, cum e firesc. Din contra, are viata lui, alaturi de noua lui sotie.

| Mozurov a răspuns (pentru starlyy9):

Nu ar fi un motiv suficient de bun.Te-a abuzat vreodata verbal sau fizic?

| starlyy9 explică (pentru Mozurov):

Da.Pe deasupra nu se ocupa de mine cum ar trebui, relatia noastra fiind deloc apropiata. De intretinut nu ma intretine el, iar comunicare noi nu avem.

| Mozurov a răspuns (pentru starlyy9):

Chestia cu intretinerea ar fi un motiv foarte bun. Daca nu munceste sau ai dovezi ca nu te ajuta cu nimic financiar atunci du-te si vorbeste cu un avocat.Am intrebat din curiozitate pe cineva de la asistenta sociala. Daca singurul motiv ar fi comunicarea in cel mai bun caz te va trimite si pe tine si pe tatal tau la consiliere...

| starlyy9 explică (pentru Mozurov):

Nu,nu munceste. As putea demonstra ca mama are conditii de intretinere, de asemenea as avea si afectiune. Simplul fapt ca stau la bunici sunt de parere ca spune multe.

| Mozurov a răspuns (pentru starlyy9):

Da.Vorbeste cu un avocat.Merita sa incerci.

| starlyy9 explică (pentru Mozurov):

Multumesc frumos, voi incerca sa apelez la un avocat cat de curand!