| starlyy9 a întrebat:

Sunt in custodia tatalui, daca as demonstra ca nu se ocupa cum ar trebui de mine, as putea sa obtin reincredintarea catre mama? multumesc.

17 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Da,ai putea obtine reincredintarea catre mama ta

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Starly,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol? Vrem sa te ajutam sa-ti fie bine. Hai sa stam de vorba.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AgathaRo a răspuns:

Te neglijeaza in ce sens? Nu iti da de mancare, te bate?

| starlyy9 explică (pentru AgathaRo):

Pai eu nu locuiesc la el, ci la bunici. Nu ma intretine el deloc, comunicare nu avem, si pot spune ca verbal sunt agresata. El e recasatorit si nu se ocupa de mine, am impresia ca nici sotia lui nu ma agreeaza. Mama ar putea demonstra ca are si conditii sa ma intretina si iubire sa-mi ofere.

| Shobo91 a răspuns (pentru starlyy9):

Pai nu am inteles, daca nu stai cu el deloc si nu ai nici o treaba cu acesta de ce vrei ceea ce vrei? te referi in acte, sau la propriu? si in plus mama ta e de acord?

| starlyy9 explică (pentru Shobo91):

Da,am vorbit cu mama si e de acord. Problema e ca in acte sunt in custodia lui, asta ma impiedica sa ma duc la mama, mentionez ca nu ma lasa la ea, fiind plecata in afara. Am dovezi(chitante) ca in tot timpul asta mi-a trimis bani si pachete.

| Shobo91 a răspuns:

Pai ai avea sanse mai mult prin a demonstra cuiva cunoscut sau NU, acesta facand o plangere cum ca "'nu esti pe maini bune". Oricum, nu e usor, dar incearca oricum... daca chiar iti doresti asta, Bafta!

| starlyy9 explică (pentru Shobo91):

Multumesc! Dar daca as face chiar eu cererea de reincredintare? bineinteles cu acordul mamei, sau chiar ea, nu ar fi sanse? mentionez ca am 16 ani.

| AgathaRo a răspuns (pentru starlyy9):

Din cate stiu de la un prieten la varsta asta poti hotari si singur la cine vrei sa stai.

| starlyy9 explică (pentru AgathaRo):

Asta am auzit si eu, ca se tine cont de parerea mea.

| AgathaRo a răspuns (pentru starlyy9):

Vezi putin la Directia de protectia copilului, adreseaza-te acolo.

| Shobo91 a răspuns (pentru starlyy9):

Pai atunci nu lasa timpul sa se scurga fara rost, ACTIONEAZA!
Pastreaza toate acele dovezi (chitante), si i-a legatura cu cineva in masura sa te indrume la sigur in toata treaba asta (te descurci tu sigur), in principiu "fa rost" de un avocat (strange cativa bani pentru plata acestuia) si el te va ajuta cu siguranta!;-) Tot raul spre bine! Bafta!

| starlyy9 explică (pentru AgathaRo):

Multumesc frumos. Voi incerca cat mai repede posibil!

| starlyy9 explică (pentru Shobo91):

Multumesc pentru raspuns, m-a ajutat foarte mult, sper sa reusesc ceea ce mi-am propus!

| AgathaRo a răspuns (pentru Shobo91):

Pentru ce sa aiba nevoie de un avocat care aplica taxa de consultanta si iti zice ceea ce am zis eu mai inainte. Pe cand poate sa sune la ei sau sa faca o plimbare pana acolo si rezolva mai multe asa. Obtine o documentatie/cerere ce ar avea nevoie pentru a trece pe tutela mamei.

| starlyy9 explică (pentru AgathaRo):

O sa ma interesez de tot ceea ce trebuie, de asemenea si mama o va face. Sunt de parere ca e mai simplu daca as intenta eu cererea ar fi mai bine, deoarece ar fi din partea mea venit totul, asta cred ca ar fi un avantaj pentru a obtine reincredintarea.

| starlyy9 explică (pentru AgathaRo):

Pe langa toate acestea, as putea sa am in vedere si denigrarea mamei de catre tata, prin cuvinte jignitoare.