| Suki08 a întrebat:

Buna, am 16 ani si iubitul meu 19, noi am vrea sa ne logodim, nu ne pasa ce zice lumea, si nici ce zic persoanele care ne judeca, vreau sa stiu si eu in ce consta logodna asta, Cine stie sa mi spune, fara misto, si fara sa stie parintii

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce frumos, incepi viata bine, doar sa te protejezi ca esti mica, in rest multa sanatate si fericire

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa te logodesti dar habar nu ai ce inseamna... atat de naiba esti si nici nu e nevoie de dovada mai mare ca nu e cazul sa faci pasul asta

| Freya1 a răspuns:

Logodna nu este nimic mai mult decat sa te ceara in casatorie si poate sa iti ofere un inel.Starea civila se face in fata unui ofiter de stare civila unde semnati niste harti prin care treci pe numele lui sau el pe al tau bla bla dar tu la 16 ani ai nevoie de acordul parintilor.
Mai bine gandeste-te de doua ori inainte.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Ai 16 ani si vrei sa te logodesti? Daca de pe acum vrei asta peste 2 ani vrei sa te mariti cu el,nu? te pomenesti că o să vrei si un copil cu el. Ăsta cred ca e la facultate prietenul tau, totusi.
Esti inca tanara, la naiba, de pe acum te gandesti la lucruri din astea si tu probabil esti doar in clasa a zecea, inca mai ai multe lucruri de invatat.
Peste o luna, doua poate nici nu o sa mai fiti impreuna.Eu zic totusi sa mai astepti sa treaca vreo 5 ani, traieste-ti adolescenta!

| syriaHotelsWithPool a răspuns:

Consta in ani la racoare pentru pedofilie.

| justmemari a răspuns:

Buna ziua, nu voi incerca sa te conving ca ceea ce urmeaza sa faci nu e deloc bine, iti voi raspunde la intrebare. Din punct de vedere legal logodna nu are nicio valoare. Din punct de vedere religios logodna e etapa premergatoare casatoriei. Iubitul te cere de la parinti, iti ofera un inel ca semn al logodnei voastre, iar la biserica preotul oficiaza un ritual, practic prima parte a slujbei de cununie. Sa aveti parte de multa rabdare, intelegere si iubire.