| RomanMandruPanaMor a întrebat:

Buna am 16 ani sunt baiat si am o mare problema cu cosurile de pe la 14 ani ma omoara apar la 1-2 zile cate 1, 2 si nu mai pot sa o suport pe mama cand mi le sparge, am mai cautat, dar am gasit doar de la fete si mi cam rusine sa ma duc la saloanebig grin
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Imi pare rau s-o/sa-l dezamagesc pe justme, dar cautand opinii despre gama de la avon, produsele acelea anti acneeice and so on, am ramas surprinsa vazand o groaza de comentarii negative. Nu sunt prea bune...
Iti recomand sa incerci Zynerit, se gaseste in farmacii, in jur de 20-25 lei, te dai de doua ori pe zi.Iti usuca pielea si incet-incet dispar si cosurile, sau macar se mai amelioreaza.Deasemenea, mai poti folosi solutii antiseptice pe baza de salvie. E important ca mama ta sa-si dezinfecteze mainile cand iti sparge cosurile sau sa foloseasca pansamente sterile, altfel risti sa te infectezi si se agraveaza si mai rau. Trebuie sa te speli zilnic pe fata, astfel incat s-o ai cat mai curata si s-o lasi sa respire pentru a putea favoriza retragerea cosurilor!
Oricum, n-ar trebui sa-ti faci atatea probleme, e perioada pubertatii, la baieti apare mai tarziu...pana pe la 18-19, chiar 20 de ani, vei tot avea de furca cu cosurile big grin.
Mult succes si sper sa scapi de problema cat mai curand!
Pa-pa!

7 răspunsuri:
| gossipgirlxoxo a răspuns:

Incerca gama de la avon, e chiar buna.

| gossipgirlxoxo a răspuns:

Am incercat gama de la avon si a dat rezultate...la mine!

| gyo a răspuns:

Si eu am avut probleme cu cosurile si am luat un tratament cu antibiotice.este foarte bun. dar efectele nu apar imediat, se vad cam in 2-3 saptamani.medicamentul se numeste unidox.si trebuie luata o pastila pe zi timp de o luna, la ora fixa. dupa o luna trebuie sa iei o jumatate de pastila p zi, timp de maxim doua luni, in functie de ce efecte are.

la mine a fost foarte bun tratamentul. sper sa. ti fie si tie de folos daca o sa te hotarasti sa. l iei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca o alifie de galbenele si nu ti le mai sparge o sa ti se faca bube. Si fratele meu a avut problema asta.Si gama de la avon e buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema si am folosit remedii naturale, am fost la dermatolog si la fel e si mama sa mi le sparga si pana la urma am fost la homeopat si mi-a dat tinctura de galbenele, o crema care se numeste cicaderma si pastile homeopate pe nume sulfur...si dupa 2 saptamani de tratament vad imbunatatiri.incearca si tu

| mikidutz a răspuns:

Ms emeraude sper sa-mi fie de folos

| AlexxutzzaPurpleGirl a răspuns:

Incearca Clen&Clear, chiar ajuta, si eu aveam problema ta si am folosit Clean&Clear si mi-a trecut, acum am aceeasi problema ca am schimbat produsul (am luat de la Avon), trebuie' sa-mi iau si eu Clean&Clear. Apropo, stoarcerea agraveaza, iti vor iesi exact in acelasi loc, dupa un timp.