| anonim_4396 a întrebat:

Buna happy
Am 17 ani. si vreau sa castig banuti de buzunar.
Nu am o situatie materiala foarte buna, si deja pun deoparte cate 100 lei in fiecare luna de ceva timp (80 lei alocatie plus 20 care ii mai pot prinde. dar atat)

Stau intr-un oras mic, Suceava, si chiar nu am multe oportunitati. Ce as putea face?
Vara o sa incerc sa fac promotii - chiar daca e ilegal si nu cred ca o sa ajung departe pentru ca nu am experienta si nimeni nu se oboseste cu pers. fara experienta sad
Mai fac teme pentru prieteni, scriu eseuri scurte dar nu cer niciodata lucruri inapoi. Am mai primit cadouri din cauza asta.

As desena, as ajuta oameni, as scrie, as face orice dar nu stiu...
Reprezentant oriflame/avon poate, dar nu stiu cum functioneaza?

Ce idei aveti, va rog scrieti
Multumesc happy

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma crezi sau nu, dar toti voiam bani la varsta asta si eram ofticati ca nu avem posibilitati.
Ma rog, trebuie sa mai rabzi, scoala este mai importanta ca banii!
O sa vina si vremea ta, sa-ti termini scoala, sa iti faci o cariera si apoi, sa tot muncesti si sa-ti faci ce doresti.
Asta ar trebui sa te ambitioneze destul de mult, sa termini un liceu cu brio, sa intrii la facultate printre primii, ca sa obtii o bursa si sa nu trebuiasca sa plateasca facultatea, parintii tai.
Deci, lucruri bune si foarte bune se intampla premiantilor!
Burse universitare si daca esti nororcos, posibil in occident, ceea ce-ti deschide oportunitati masive de cariera, un viitor asigurat, bani multi, pozitie asigurata...
Am un singur sfat sa-ti dau: nu mai pierde timpul degeaba, focuseaza-te pe invatat si o sa vezi cata dreptate am avut, cand o sa vezi ce oportunitati ti se deschid...

| NAT0 a răspuns:

Reprezentant oriflame/avon.
Am fost și eu curios de asta dar nu. Se cumpără produse și tu le vinzi mai departe dar câștigi nu știu cât la % din produsul respectiv vândut.
Gândește te că sunt oameni care au 3 facultăți și nu își găsesc un loc de muncă. Până la 18 ani poți învăța să faci ceva că știi tu, mai e un an. Poți învăța să sudezi, să tai cu flexul, muncă fizică și la 18 ani poți căuta să pleci din țară undeva, în Italia spre exemplu și să cauți acolo o firmă care angajează sudori. Ăsta e doar un exemplu, poți să te faci strungar sunt multe posibilități. Dar la 17 ani nu te angajează nimeni.
Și vara poți să-ți încerci norocul să cauți dar aiba îi angajează pe ăia de 30 de ani.

| Nitroblast a răspuns:

Wow, deci legenda alocatiei e adevarata laughing)

100 de lei pe luna e ENORM, opinia mea, eu personal nu prea vad unde e problema materiala la capitoli bani de buzunar, dar cine sunt eu sa judec...

Cumparari/vanzari. Asta fac (mai degraba faceam, pe cand aveam timp) eu. Cumperi tot felul de lucruri (stricate, vechi, despre care proprietarul nu stie f. multe de preferat, ca daca ar stii nu le-ai mai lua ieftin), apoi le reconditionezi (daca trebuie) si le vinzi. Daca vrei sa vinzi repede, ebay e solutia. Daca nu si ai rabdare sa vina peste juma' de an banii, poti pe olx/okazii. Daca ai un targ de vechituri prin apropiere, mergi si vinde in el, nu stii niciodata peste cine dai.
La ce sa te uiti: jocuri si jucarii vechi (astea sunt cele mai comune si nu se vand foarte greu daca stii prin ce cercuri de colectionari sa tintesti), ceasuri, electronice vechi si totusi utile (un Sony Walkmann vechi spre exemplu, se vand bine astea spre ex.), articole sportive (astea se vand cel mai usor da' trebuie ochi pentru ele si sa fii informat)

Sper ca te-am ajutat, succes!