| Moniiiii a întrebat:

Am 17 ani, sunt clasa a 11-a si m-am gandit sa fac un curs de calificare pentru lucrator comercial (ca tot am timp in vacanta). Cand voi termina liceul, acea diploma ma va ajuta la locul de munca sau merg degeaba la acest curs? Vreau sa raspunda cineva care a mai facut si sa-mi spuna cum decurg orele de curs. Multumesc :*

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca esti la un liceu din filiera tehnologica, domeniul comert, profil servicii este inutil sa faci acel curs --- la absolvire, ai deja un certificat de calificare profesionala de nivel 3. Din cate stiu, calificarea de lucrator comercial corespunde doar nivelului 1 de calificare profesionala si se obtine la absolvirea clasei a X-a din scolile de arte si meserii(SAM-uri).

| pietrean a răspuns:

Orice diploma,hartie cu unantet si o stampila,chiar si voluntariatul,te poate ajuta pentru ocuparea unui loc de munca.Dar si experienta,iti este folositoare.
depinde unde faci acele cursuri,dar toate sunt ceva,ca la scoala:cursuri, practica, examene, luat diploma.
daca terminai liceul si erai in somaj, puteai face gratuit la cursurile organizate in cadrul institutiei.Asa,acum,poti face doar platind.