| aviii a întrebat:

Heey. Am si eu o intrebare. Sunt clasa 8, sunt din Braila, si nu stiu la ce liceu sa ma duc. nu as vrea sa ma duc la din astea gen Murgoci, Balcescu. dar nici la economic. tinand cont ca imi place sa desenez si chestiile astea, m-am gandit sa merg la liceul de arte Hariclea Darclee. si as vrea sa stiu si eu cum decurg orele in licee de genul..adica asa un program si ce faci in general. daca ma puteti ajuta va multumescwinking

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ca sa intri la liceul de Arta, trebuie sa dai proba speciala pentru admitere. Si e destul de dificila.
Faptul ca-ti place sa desenezi nu e suficient; mai trebuie sa ai si o medie de admitere maricica, peste 8, 50.
Tu nu spui nimic aici despre nivelul tau reflectat in medii generale.
Poti sa incerci la Perpessicius, la Sebastian, la Cerna pe ceva uman; filologie, stiinte sociale...

| aviii explică (pentru ardnaxur1961):

Lasa media, ca am medii bune pana acum, cea mai mica medie a fost 9, 50, si cred ca o sa iau note mari si la evaluare. si da nu stiam cum sa ma exprimi, nu.i faza ca imi place sa desenez, ma descurc la asta bine, si iar nu stiu cum sa ma exprim laughing am talent si m-as duce la arhitectura... ca da, ma pricep. Dar lasa asta. Eu am intrebat ce se face, ca stiu si eu ce medie trebuie sa am. Man, nu m-ai ajutat deloc. Si stiu ca trebuie sa dau proba, dar in ce consta acea proba?

| TsuyuAsui a răspuns (pentru aviii):

Proba consta in desen, sin cate stiu. Trebuie sa le desenezi ce.ti zic ei, cred? (stiu, foarte explicit)

| TsuyuAsui a răspuns:

Nu prea mai ai foarte multe variante in afara de acestea. Te poti la duce la Iorga, Pedagogic, care e chiar bun, sau Cerna, despre care am auzit ca e ok.
Cat despre arhitectura, te sfatuiesc sa o lasi balta. Iti trebuie MULTA matematica si nu iti trebuie neaparat talent la desen ca sa o practici. O sa iti petreci timpul liber facand schite. Crede.ma, si eu am vrut la arhitectura, dar dupa ce am auzit despre ce e vorba, m.am razgandit. Daca iti place sa desenezi, ai talent si vrei sa te axezi pe asta, mai bine the duci la Hariclea Darclee, pe profil de pictura-desen. Si eu incerc sa intru la Arte, dar nu mai sunt locuri.
Sper ca te.am ajutat cat de cat!

| AntoonicaAnto a răspuns:

Poți da la Odobescu, Zinca, Maria 1etc

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru AntoonicaAnto):

A spus omul ca e din Braila. Ce n-ai inteles? Sau doar ai raspuns asa, la plesneala, ca sa faci puncte?