| dyyy a întrebat:

Am 24 de ani si nu stiu sa inot(sa nu radeti), dar imi este si foarte frica de apa.Acum vreo 9 ani 2 prieteni m-au aruncat in apa la strand, m-am panicat foarte tare si de abia au reusit sa ma scoata afara.Acuma cand intru in apa si simt ca imi ajunge la fata simt ca ma sufoc. Ce credeti? Ma poate ajuta un instructor de inot sau nici nu are rost sa incerc? A mai avut cineva i problema asemanatoare? Merci

5 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Cum ar putea o fata careia ii este frica de (nu radeti!) baloane sa rada de tine? Este foarte bine ca vrei sa iei legatura cu cineva de specialitate, nu esti singura care se teme de apa.Am citit mai demult un articol pe tema asta, incearca sa intri treptat intr-o piscina de mica adancime, te vei obisnui happy.

lolita
| lolita a răspuns:

Cu toate ca locuiesc la mare iti zic ca si eu sunt in aceiasi situatie ca si tine. acum cativa ani apropae m-am inecat. iti zic ca am pati-o foarte rau, si acum imi amintesc ca faceam pluta si la un momentdat am vrut sa ies din apa dar nu ajungeam cu picioarela la nisip, m-am panicat si am tras o gura de aer, atunci am intrat la fund si am simtit cum ma sufocam. am avut noroc ca era un baiat pe langa mine si m-a scos din apa. de atunci nu mai am curaj sa intru dar vara asta voi incerca din nou.
te sfatuiesc sa incerci, nu poti pierde nimic, un insructor te invata cum sa innoti corect.

| covexrobu a răspuns:

Eu am 20 de ani si stiu sa inot ca toporul. Nici eu nu stiu si sincer nici nu ma intereseaza sa invat sa inot. Dar cu siguranta te va invata un instructor sa inoti si sa nu iti mai fie frica de apa.

| cozz a răspuns:

Si eu am patit ceva de genu era sa m innec,, ...si am incercat sa invat cu un instructor si nu am putut.am facut km 1 luna si nu am reusit dar incercare moarte n-are happysucces.

| sorinqk a răspuns:

Da, se poate sa inveti. Eu am invatat la 27 si sora mea la 30 happy Prima data am fost eu la 12 sedinte de inot si nu am invatat dar nu am renuntat si am mers si cu sora inca 8 cursuri. Ea a invatat in 8 cursuri ce am invatat eu in 12+8 big grin dar important este sa nu renunti. Am vazut oameni si pe la 40 de ani care invatau. Ne a aratat si instructorul un domn pe la 48-50 de ani care a invatat la el si inota pe acolo de parca stia de mic big grin Banuiesc ca nu inveti cum invata o persoana pana la 16 ani dar se poate happy