| Protegent a întrebat:

am o problema de care nu as vrea sa radeti, pentru ca este ceva ce oricine poate avea, nu numai eu.

In urma cu vreo doua luni de zile, am avut insomnie vreo doua-trei nopti. In acele nopti m-am panicat destul de tare, vazand ca eu nu pot sa dorm. De atunci, imi este mereu frica seara, ca nu pot sa dorm. Uneori, cand incerc sa dorm noaptea, adorm destul de greu din cauza acestei frici cu care am ramas din cauza acelor nopti. Am mai incercat sa ma mai relaxez seara, citiind, scriind, vorbind cu familia, dar asta nu ajuta prea mult.

Cum as putea face sa uit de frica asta? Este extrem de nasol, mi-ar placea sa fie serile si noptile cum erau inainte, relaxante, nu cu frica si panica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant. Incearca sa nu te mai gandesti la asta,de fiecare data cand iti vine gandul asta,fa cumva sa il inlaturi. Gandeste-te la ceva pozitiv,frumos. Bea ceaiuri de plante,evita consumul excesiv de cafea,nicotina,alcool. Iesi la o plimbare lunga,sa te obosesti fizic si evita sa tii pe langa tine telefoane,tablete, laptop etc., uita de ele, citeste pana iti obosesc ochii. O sa fii bine, stai linistit!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care crezi ca este motivul pentru care ai avut insomnie? Sunt mai multe tipuri de insomnie si in spatele acesteia sunt cauze de natura psihica sau fizica, poate ti s-a intamplat ceva.

| Protegent explică (pentru anonim_4396):

Buna, nu am avut traume psihice sau fizice in trecut(in afara de faptul ca la 11 ani, mi-am fracturat mana dreapta, dar aia se exclude). Nu stiu nici eu de ce n-am putut sa dorm in acele nopti, pur si simplu au fost niste zile normale, n-am mers nicaieri, nici la munca, pur si simplu am stat acasa. In acele nopti, cand am vazut ca nu pot dormi, m-am panicat extrem de tare, se facuse ceasul 3 dimineata si eu eram treaz. De atunci, dorm greoi noaptea, am aceasta frica, ca nu pot dormi deoarece poate iar o sa am o criza de insomnie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Protegent):

Interesant. Incearca sa nu te mai gandesti la asta,de fiecare data cand iti vine gandul asta,fa cumva sa il inlaturi. Gandeste-te la ceva pozitiv,frumos. Bea ceaiuri de plante,evita consumul excesiv de cafea,nicotina,alcool. Iesi la o plimbare lunga,sa te obosesti fizic si evita sa tii pe langa tine telefoane,tablete, laptop etc., uita de ele, citeste pana iti obosesc ochii. O sa fii bine, stai linistit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roagă-te și bea un ceai de mușețel.

| NoisyLight a răspuns:

Dacă nu consumi frecvent băuturi care conțin cafeină (ceai, suc), panica ta este absolut nejustificată d.p.d.v. medical. Posibile motive ar fi lipsa de activitate în aer liber. Mai exact, să te soliciți fizic, nu să stai pe băncuță cu ochii în tabletă. Da, asta e, ești prea odihnit.