| AnemonaP a întrebat:

Buna am aproape 14 ani, trec clasa a8a si inca mama nu mi-a spus sa port sutien. Port de la 13 ani fara ca ea sa stie.Cand plec de acasa mi-l pun in alta camera si plec usor fara sa il observe, si cand vin acasa mi-l dau jos imediat si nu observa.Inainte aveam doua sutiene si a facut curat si le-a luat si nu mi-a spus nimic, si acum am doua sutiene dintre care port doar unul. Vreau sa nu ma mai ascund.Mor cand vad fete care poarta sutien si nu se ascund de mamele lor...Mie nu mi-a vorbit nici de sutien nici de epilare...Cum sa va spun nu am curajul sa ii vorbesc ca as vrea sa port sutien.ma rog eu port.dar sa ii spun eu asa.poate as putea sa ii spun indirect cumva,vede ca imi sta urat fara sutien dar nu spune nimic.ce sa fac? Nu vreau raspunsuri gen : Vorbeste cu ea, este mama ta. Funda+vot
P.S. Fara raspunsuri stupide

10 răspunsuri:
| AnemonaP explică:

Nu ii pot vorbi asa oricum, asta nu ati inteles.

| AnemonaP explică:

Nu vreau sa vorbesc cu ea despre acest lucru imi este foarte rusine! nu stiti ce este in sufletul meu.nu ma intelegeti, si nu vreau sa imi vada sutienul! vreau sa inceapa ea discutia, sau sa ii spun indirect, nu stiu.cumva.dati-mi idei nu sa ii spun direct. daca ar incepe ea discutia stiu ce sa-i spun.dar eu nu.

| AnemonaP explică:

As vrea sa vorbesc cu ea despre asta dar sa nu incep eu conversatia ea! sau sa ii spun indirect si nu stiu cum.

| Amaryllis a răspuns:

Hey.așa eram și eu. Vroiam mult să mă epilez și să mă pensez și pur și simplu nu știam cum să îi spun. Dar am făcut-o.îi spunea că cutare s-a pensat, s-a epilat.și i-am zis ca mi-aș dori și eu. Și a înțeles. Probabil că mamele noastre nu văd că ne maturizăm, sau nu vor să creadă

| EuAndreea a răspuns:

Nu o sa iti zic sa vorbesti cu ea, pentru ca e mama ta! asta nu functioneaza mereu deoarece mamele daca au ceva fixat in minte nu le poti scoate asa usor! eu am 15 ani si nu port sutien! mami ma lasa dar eu nu vreau si port foarte rar daca chiar trebuie sa iau cu o anumita imbracaminte sau la o anumita ocazie! sutienele iti ridica sanii si ii impiedica sa creasca si pe deasupra cand vei avea 18 ani vei avea sanii lasati si gandeste-te cum ai mai putea sa porti un costum de baie sau o bluza/rochie/sau ceva care nu merge luat cu sutien! daca chiar crezi ca iti sta urat fara sutien incearca bustierele cu burete! bustiere din bumbac in care se baga un burete foarte subtire ca la sutien! sper ca te-am ajutat! asculta-mi sfatulbig grin

| fluture156 a răspuns:

Depinde,oricum trebuie sa ai o discutie super serioasa cu ea pentru ca altfel te va trata la fel. Trebuie sa ii spui totul direct, nu mai poti fi tratata ca un copil, ai totusi 14 ani si lucrurile astea ar fi trebuit sa le stii de mult timp, dar unele mame nu vorbesc cu copii lor pentru ca le e rusine. Trebuie sa te descurci tu cumva. Oricum, multa bafta! :*

| NewTerminator a răspuns:

Pai daca nu vrei sa incapi tu discutia, fa sa o inceapa ea n stiu lasandul pe pat sau chiar sa te vada, da ai grija sa mai ai pe cineva pe langa tine(cineva apropriat: o prietena, o verisoara, sau chiar si pe taicatu daca te incelege) pentru ca daca esti singura poate reactiona neasteptat si sa iasa mai urat. Si dupa ce incepe discutia zii mai direct "Mama da tu chiar n vezi ca arat ca naiba fara ce eviti atata dicutia. Stiu ca pentru tine tot fetita ta mica am ramas dar trebuie sa accepti ca ma schimb si n poti opri asta." Si cel mai important nu te apuca cu" Hai ma mama ca toate colegele mele poarta si sa port si eu." k asta nu-i un motiv bun. Porti cand e nevoie.

Si orice lucru fal cand ai tu nevoie de el nu ca la facut x si y

| crina_1119 a răspuns:

Vorbeste-i despre asta spune-i ca toate fetele din clasa fac asta si chiar tie jena sa apari asa in fata prietenelor tale si ca oricum odata si odata tot o vei face. Sincer eu una nu mi-am cerut voie sa fac chestiile astea. dar oricum ce ar fi sa porti odata de fata cu ea? vezi ce reactie va avea si incerca sa ii explici ca nu mai ai 10 ani sa iti spuna ce sa faci si ca cu cat timpul trece te dezvolti. bafta. funda?happy

| YesOMG a răspuns:

Poi, mama mea nu e langa mine de 3 ani, si imi pare foarte rau, dar bunica mea (matusa mai batrana care m-a crescut) mi-a spus ca se vor lasa in jos, pur si simplu nu am crezut-o iar mama mea imi trimete sutiene, dar mama mea zice ca daca o fata are ceva frumos de aratat(picioare, funs, sani ) de ce sa nu arate, dar eu ma ascund de bunica mea, purtand bustiere cu butrete, sau sutiene care iti ridica sanii, dar ar trebui sa porti, iar daca te intreaba de ce porti, ii zici pur si simplu, ca, este o bustiera pentru sustinere big grin

| Deya96 a răspuns:

Eu zic ca ar fi cazul sa vb cu ea.Ce poate sa iti faca doar e mama ta si nu ar trebui sa ascunzi aceste lucruri de ea happy.Si gandeste-te ca daca afla o sa fie mai rau.Mai bine ii spui acum si poti sa stai si u linistita si numai trebuie sa ascunzi nimichappy
Bafta >big grin