| AnemonaP a întrebat:

Buna am aproape 14 ani, trec clasa a8a si inca mama nu mi-a spus sa port sutien. Port de la 13 ani fara ca ea sa stie.Cand plec de acasa mi-l pun in alta camera si plec usor fara sa il observe, si cand vin acasa mi-l dau jos imediat si nu observa.Inainte aveam doua sutiene si a facut curat si le-a luat si nu mi-a spus nimic, si acum am doua sutiene dintre care port doar unul. Vreau sa nu ma mai ascund.Mor cand vad fete care poarta sutien si nu se ascund de mamele lor...Mie nu mi-a vorbit nici de sutien nici de epilare...Cum sa va spun nu am curajul sa ii vorbesc ca as vrea sa port sutien.ma rog eu port.dar sa ii spun eu asa. poate as putea sa ii spun indirect cumva, vede ca imi sta urat fara sutien dar nu spune nimic.ce sa fac? Nu vreau raspunsuri gen : Vorbeste cu ea, este mama ta. Funda+vot

P.S. Fara raspunsuri stupide

17 răspunsuri:
| Tania a răspuns:

Poti incepe sa porti sutienul fara sa te mai ascunzi si daca vede si te intreaba daca ai sutien ii spui fieresc ca da si de aici nu va urma mare discutiewinking

| AnemonaP explică:

Nu ca va face urat chiar va fi de acord cred dar mi-e foarte rusine nu vreau sa ii spun.adica imi doresc foarte mult sa nu ma mai ascund. vreau sa ii spun cumva indirect. chiar nu stiu ce sa facsad nu mai pot.

| IrinaIvashkov a răspuns:

Eu zic sa porti sutient, fara sa ii sui.Cand te va vedea, in caz de te va intreba de ce porti sutien, ii spui tot ce simtti.Dar putin pobabil, poate ea vrea sa te testeze.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

RECUNOSC că îmi PLACE foarte mult răspunsul lui Anddreee - are FOARTE MARE dreptate!

Completând acel răspuns cu încă o părere ( a mea personală ) - în sensul celor cerute de tine ( "nu am curajul sa ii vorbesc ca as vrea sa port sutien... poate as putea sa ii spun indirect cumva... Nu vreau raspunsuri gen : Vorbeste cu ea, este mama ta." ) -

RECOMAND următoarea metodă indirectă : Poartă sutien FĂRĂ să te mai ascunzi, "la vedere" ( ca să zic aşa ), EVENTUAL pe sub o bluziţă mai transparentă/cu găurele sau un tricou mulat - şi atunci va observa acest aspect şi va deschide EA discuţia despre sutien; moment în care ai ocazia să-i explici ce simţi/doreşti TU ( legat de purtarea sutienului )!

Dacă NICI atunci nu zice nimic, atunci propun ca atunci când le speli ( să nu te ascunzi ) şi să le pui la uscat "la vedere" ( într-un loc unde eşti sigură că le va observa )!

În mod sigur, după cea de-a doua "expoziţie", va deschide EA discuţia despre sutien; ori dacă ţi le IA şi pe acestea FĂRĂ să-ţi spună NIMIC - atunci, CHIAR va TREBUI să deschizi tu acest subiect de discuţie şi să încerci să o faci să ÎNŢELEAGĂ ce simţi!

Alte metode indirecte nu-mi vin acum în minte.

Sper că acest răspuns să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai CORECT!

| ramonnna a răspuns (pentru bursuc001):

Mai printisor(bursuc001)...u cam la toate fetele :''daca ai nelamuriri nu ezita sa ma intrebi in particular''...

| bursuc001 a răspuns (pentru ramonnna):

Fără supărare, DACĂ consideri că le poţi ajuta TU, eu te las - chiar te "invit"!

Problema cu acest citat ( invocat de tine anterior ) e URMĂTOAREA :
Dacă tot ai "studiat" aproximativ toate răspunsurile mele, POATE ai constatat şi CĂ era vorba despre "chestii" destul de INTIME - lucruri de care nu prea se discută în "public" ( din cauza ruşinii sau a jenei, a preconcepţiilor, etc., şi lista ar putea continua... )!

Astfel că, într-un mesaj "privat" se pune MULT mai UŞOR o întrebare "delicată" - deoarece o vede o singură persoană, destinatarul ) - la fel cum se poate discuta chiar ORICE situaţie jenantă ( acea jenă DISPARE în acel moment... )!

Sper că te-am "lămurit"...

Dacă consideri că şi TU ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa iti iei inima in dinti si sa incerci sa vorbesti cu ea. Alta cale nu exista! Si nu indirect. Ba chiar foarte direct. Ea ar trebui sa iti fie cea mai buna prietena. Spune-i ca ai crescut un pic si ai nevoie de ea, de sfaturile ei. Spune-i ca vrei sa fiti prietene si ca vrei sa impartasesti cu ea, ganduri, opinii, vise...
Daca ajungi aici apoi este usor sa vorbesti despre orice.

| Demonull a răspuns:

Bai nu are rost sa iti fie rusine intelegi? ai 14 ani totusi si ii vorbesti dec eva perfect normal, de ce noua ai avut curaj sa ne spui? care spre exemplu suntem straini si mai sunt si baieti care iti raspund.Mama nu o sa aiba nimic de obiectat chiar o sa rada ca ti-a fost rusine. Niciodata sa nu iti fie rusine de mama ta, orice intrebare ai, primesti cel mai bun raspuns de la ea! Sper ca o sa asculti.

| Anddreee a răspuns:

Stiu ca nu vrei sa auzi raspunsuri gen "Vorbeste cu ea, e mama ta.", dar asta e adevarul. Trebuie sa ai o relatie deschisa cu ea, cam ca cele mai bune prietene, eu o ador pe mama, pot sa o intreb orice si sa-i spun orice, deci absolut orice lucruri, am intrebat`o odata care a fost primul ei iubit si la cati ani laughing si alte chestii mai intime care chiar trebuie sa le stiu pana nu e prea tarziu.
Daca vrei sa porti sutien spune`i "Mama, eu vreau sa port sutien!"
Ti`e frica de ea? Reactioneaza urat sau care`i problema?
Nu e o rusine sa spui ca vrei sa porti sutien, e feminin, adica na... e mai estetic, arata mai frumos.
E decizia ta cum vrei sa-i spui. Dar mie mi se pare mai usor direct si sa ai o discutie cu ea ca doar nu te taie, incepi sa cresti, te dezvolti...

| stef112 a răspuns:

Nu stiu dar ar fi cat mai bine sa nu porti tot timpul daca mu vrei sa umbli cu ele pe spate.

| loredanadanila a răspuns:

Ai putea sa porti sutien fara sa te mai ascunzi. Se poate sa nu iti zica nimic pentru ca ei insesi ii e rusine sa vorbeasca cu tine pe subiectul asta.
Daca o sa reactioneze urat totusi, explica-i ca e dizgratios si ca nu mai esti la varsta la care ai un piept plat.

| remixonthemix a răspuns:

Ai 14 ani
Nu iti va da bataie
Vorbeste cu ea si explica-i

| BlackSatan a răspuns:

Oi fi eu baiat dar spune-i directlaughing soramea a fost cu mama la cumparaturi si fara sa ii spuna nimic a luat un sutien si a mers in cabina de proba, a vaut ca ii este bun si la pus in cos fara sa o intrebe pe mama.Cand vine mama face ca iti este bun? La care soramea dap l-am probat si i la cumparat, primul ei sutien. Fara discutii, vorbe, impresii...

| Aikon a răspuns:

Deschideti gura asa cum ai facut-o si aici sau treci cu sutien prin fata ei. big grin

| princessata a răspuns:

Poarta-l pur si simplu si daca-ti spune ceva ar trebui sa ai o discutie spunandu-i ca fetele de varsta ta deja poarta si ar trebui sa fie mandra ca cresti

| Maarriiaannaa a răspuns:

Zii ca vrei sa porti sutien straight face! Sau incepe si tu ca uite ca si alte fete poarta si pnm straight face vezi tu :*

| Tarligusha123 a răspuns:

...stii ca ii o lenjerie nu? care se poarta...te ascunzi de maicata ca fumezi sau te droghezilaughing da nu ca porti sutienlaughing