| *** ~_- DeLliAaA -_~ *** a întrebat:

Am auzit ca : daca iti pui suc de lamaie pe par si stai la soare te faci blonda unde ti-ai pus sucul de lamaie.Este adevarat? Pot sa imi fac suvite blonde cu sucul de lamaie?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu este adevarat.Sucul de lamaie este folosit in apa de clatit pntru a da parului suplete si stralucire. Daca vrei sa te decolorezi usor foloseste apa oxigenata.

4 răspunsuri:
| Emena a răspuns:

Nu.iti face parul stralucitor

| NoName_3728 a răspuns:

Sucul de lamaie, ca si ceaiul de musetel pot deschide culoarea parului.Acum depinde si ce culoare are parul tau, pentru ca chiar nu are rezultate pe culori inchise. E imposibil sa obtii acelasi rezultat ca folosind vopsea sau decolorant, mai ales ca vrei suvite. Dupa spalari repetate ti se poate deschide parul la culoare sau capata alta nuanta, insa nu poti sa iti faci suvite cu suc de lamaie.
Daca vrei neaparat suvite blonde, decoloreaza-le, insa apoi scapi cam greu de ele.
Din cate mai stiu, sucul de lamaie poate dauna daca firul de par este subtire, insa este foarte bun pentru parul gras.
Oricum, sa incerci sa iti faci suvite su suc de lamaie ar fi o pierdere de timp.

| NoName_3728 a răspuns:

Sucul de lamaie este la categoria aia e "vopsele naturale". Prin spalari repetate, parul se decoloreaza, dar cum am spus depinde de culoarea parului.De ex. o bruneta nu are nici o sansa sa devina blonda folosind suc de lamaie. Dar cineva cu o nuanta mai inchisa de blond sau saten deschis isi poate deschide culoarea parului folosind suc de lamaie, spalari repetate.
Pe foarte multe site-uri am citit asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A nu nu,suvite in nici un caz draguto, daca esti o blonda inchisa la culoare sau o satena deschisa, atunci da poti ok pop.