| Mihaelaaaa19 a întrebat:

Bună.
Am câteva întrebări și cred că am nevoie de niște sfaturi rolling on the floor
Deci eu vorbesc cu un băiat, e mai mic (cu un an, aproape 2), distanța mare, dar eu consider ca suntem prieteni. Adica vorbim, ne jucăm jocuri video. Problema este ca el s-a atașat de mine mai mult, in alt sens.
Tot încearcă să îmi spună că el mă place, dar mi-am dat seama și eu tot îi spun că nu are cum sa fie ceva intre noi, dar nici nu vreau sa îl supăr, gen sa îi zic "bă nu înțelegi îți dau block".
Și el știe că nu vreau și tot face pe supăratul. Plus eu simpatizez pe altcineva, iar băiatul pe care îl plac nu știe ca îl plac dar nici nu i-aș spune, dar aș vrea sa știe ca să știu.Să îmi fac sau nu speranțe?
Îmi e teamă doar ca nu vom mai vorbi, nu de o respingere neapărat. La fel e și cu baiatul care mă place, aș vrea să înțeleagă și să nu mai insiste dar să putem vorbi ca oamenii civilizați, oricum nu vreau sa se lase cu block sau ceartă.
PS: baiatul de care îmi place cred că încă suferă după fosta lui (are 3 ani de când nu e cu ea). Vorbim dar mai puțin și na..am observat.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cel care te place nu cred ca va accepta prietenie cu tine fara sanse de altceva, deci tot la block ajungeti.
Cel pe care il placi, daca sufera si spera la fosta, nu o sa fie interesat de nimic altceva, decat pe termen scurt.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai unde sunt intrebarile? Ca nu vad nici un semn de intrebare in toata "intrebarea". Sau stai sa ma uit mai bine. Nu, nu vad.

Ala mic trebuie sa inteleaga, daca nu intelege, nu esti dadaca lui. Se supara si ii trece. Ii spui clar si o sa inteleaga el. Daca vrea sa mai vorbeasca cu tine bine, daca nu asta e. Pana la urma un prieten ar trebui sa inteleaga asta, iar daca nu intelege atunci nu e prieten.

Iar legat de cel mai mare... da aici tot nu am inteles, ce treaba are ala sau ce intrebari ai in legatura cu el?

| CosminCD a răspuns:

E posibil sa îi pierzi pe amandoi - pe unul ca amic, pe celălalt ca o speranță pentru combinație. Nu știu ce sfat ți-aș putea oferi pentru că situația e tare ciudată. Aici, totul ține de tine. Ție îți place de un băiat care nici măcar nu știe lucrul acesta și nu se știe cum ar reacționa dacă ar afla. În primul rând, ca să fie bine, cred că ar trebui să o lași mai moale cu cel care e amicul tău. E greu să fii prieten foarte bun cu cineva și fără să nu existe un gram de „love". Imposibil. În al doilea rând, fă cumva, nu știu cum, trebuie să te gândești la o variantă să-i spui celui pe care îl simpatizezi ce simți pentru el. Atunici vei știi exact ce vei face. Să știi că dacă vei avea vreo șansă cu „simpatizatul", amicul tău se va supăra. Îți spun asta doar să fii pregătită. Succes!

| AndaAlexandra a răspuns:

In dragoste nu exista varsta, cel puțin în secolul în care ne aflam happy
În general, daca placi pe cineva trebuie sa ii spui pentru că nu are de unde să știe ce sentimente ai pentru el. Daca nu ai curajul sa ii spui, nu îți face iluzii pentru că te va durea atunci când vei realiza că are deja pe alta.
Alegem sa iubim persoana greșita, iar când vine persoana de care avem nevoie, întoarcem spatele. Daca chiar nu îți dorești o relație cu el spune-i mai clar. Spune-i că nu ai sentimente pentru el și că ai vrea să fiți doar prieteni.

| Mihaelaaaa19 explică (pentru AndaAlexandra):

Păi nu era vorba de vârstă am menționat doar, probabil are consecințe, adică din punct de vedere mental și din punct de vedere al asumării sau al acceptării. I-am spus, el face pe supăratul (nu vorbește cu mine, zice "pa" și copilării de genul), câteodată nu știu ce să îi mai spun.
Și sunt conștientă că trebuie să îi spun ca il plac băiatului, dar nu îmi găsesc curajul rolling on the floor