| Vane10 a întrebat:

am cateva probleme in familie si as avea nevoie de diferite pareri. Pana acum cateva luni aveam cea mai tare relatie tata-fiica ne intelegeam foarte bine. De mai mult timp avem probleme financiare. De la 2-3 masini de lux am ajuns sa nu avem nici macar o masina stabila, tata abia reuseste sa plateasca chiria, cheltuielile sau ce mai este nevoie. El a fost invatat cu multi bani, si nu vrea sa se angajeze chiar daca are multe cunostiine care l-ar putea ajuta deoarece ii este rusine. Pastreaza falsa aparenta ca ii merge foarte bine. Imediat fac 18 ani si in fiecare zi ma amageste ca face bani si ca imi voi putea tine majoratul, si ca imi va cumpara masina asa cum mi-a promis de cand eram mica. Dar cu fiecare zi care trece sunt din ce in ce mai dezamagita de minciunile care mi le spune si ma indeparteaza to mai mult de el. Ba mai mult eu am avut mai multi bani stransi pe card, in caz ca am nevoie pentru haine, iesiri sau strictul necesar al unui adolescent... si fara sa stiu mi-a luat banii spunandu-mi ca a avut nevoie dar o sa mi restituie cat mai curand. Am poze, banchet diferite cheltuieli fiind clasa a12-a dar parca el nu e constient.
Ce parere aveti? ce atitudine ar trebui sa am in continuare...sunt atat de dezamagita. L-am sustinut in ultimii 2-3 ani in fata mamei mele, crezand in el si in ce poate. Dar deja nu mai cred

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Cat tatal tau a avut bani, a fost bine. Acum vrei sa il lasi balta, nu mai e bun? Tatal tau se zbate, fce ce poate. Incearca sa il intelegi si sa il sprijini si la rau, chiar daca asta inseamna ca mai strangi si tu cureaua.

| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile.

| Nika29 a răspuns:

Prima parere ce mi-a venit in cap este ca te gindesti prea mult la bani, deoarece erai pina acum nelimitata de ei sau iti ajungea, sa zic asa. Deci acum in ochi iti apare viata reala, cu neajuns de bani. Nu ar fi trebuit pna acum sa crezi ca doar tatal tau iti va asigura viata. Deoarece tu esti stapina pe viata ta, aici se include si deciziile si banii. Nu cred ca esti gata sa-ti cauti singura un loc de munca, pentru ca nici nu contai ca va fi asa. Dar daca pasesti peste orgoliul tau poate-ti va reusi sa faci singura rost de bani. Fata de prieteni poti sa spui ca doresti sa devii independenta si iti asumi responsabilitatea de matur, cred ca ei se vor mira, dar si te vor crede de un fata care doreste sa nu depinda de nimeni. Ceea ce priveste in tatal tau, prin minti imi vine ideea de un viciu, adica jocuri de noroc. Poate ca nedorind s-a acufundata in asta, deci poti sa observi si incearca sa-l trezeti(daca am dreptate) Daca totusi probleme cu afacerile, cred ca nu trebuie sa te dezamagesti nici acum, poate anume in acest moment are nevoie de incurajarea ta si desigur si tu trebuie sa crezi in el. Poate nu-ti arata, dar cred ca recunoaste ca ai nevoie in momentul apropiat de bani.
Deci asta a fost parerea mea. In orice clipa costa sa te bazezi si pe tine, va trece si aceasta problema. Bafta si zimbeste:*)