| alexutza222 a întrebat:

Ce modalitati de a face bani sunt accesibile unei fete de 16 ani? Va rog sa nu faceti glume de tipul: cerseste, videochat sau prostitutie. Am nevoie de un mod de a face bani pentru a contribui la cheltuielile casei. (Am ceva probleme financiare in familie si vreau sa ajut, asadar nu pot cere de la parinti).

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Prima regulă este să nu crezi anunțurile de genul „Câștigă bani ușor / Venituri garantate / etc." Sunt doar niște țepe, menite fie să ia bani de la creduli, fie să-i exploateze.
Ai putea să faci modeling, dacă dai de o agenție serioasă; promoting sau hostess la evenimente.

| neutrino a răspuns:

Poti sa cauti sa faci curatenie si/sau de mancare la o familie de batrani, curatenie intr-un bloc etc. Singura problema este sa vrei si sa ai 16 ani impliniti.

| mihai69 a răspuns (pentru neutrino):

Tu ai avea încredere să lași un bătrân pe mâna unei fete de 16 ani? Fără niciun fel de pregătire de nursing sau de orice alt fel util poziției? Nu vreau să spun că cea care a pus întrebarea nu ar fi în stare de așa ceva - dar pe de o parte, răspunderea e enormă, iar pe de alta, „angajatorii" nu cred că ar dori s-o aibă la vreun părinte care nu se mai descurcă singur... I-ar fi mult prea greu să găsească de lucru în domeniul ăsta. Ar putea însă să facă baby-sitting sau chiar să plimbe câini pentru oameni cu bani, dar fără timp.

| Cipri99 a răspuns:

Poti imparti pliante mai ales vara se cauta asa ceva.

| AryArinutza a răspuns:

Ai putea face curățenie la o familie de batrani