| anonim_4396 a întrebat:

am cunoscut un baiat acum 5 luni, am fost impreuna 3 saptamani dupa care mama a aflat si am fost nevoita sa luam o pauza pentru binele meu (nu am mentionat eu am 14 ani el 16) peste cateva saptamani ne'am impacat mama a aflat din nou si m'a amenintat ca daca il intalneste pe strada o sa ii faca un scandal monstru, sub presiune ne'am despartit si nu ne'am mai impacat. Acum el este cu alta fata care chipurile era prietena si chestie este ca imi lipseste foarte mult si nu o voi ierta niciodata pe mama a fost foarte urat din partea ei si am suferit foarte mult caci a fost unicul baiata la care am tinut cu adevarat. Ceea ce este foarte frustant este ca mama incerca sa ma izoleze de tot, eu cand ajung acasa imi inchid telefonul de teama sa nu ma sune vreo prietena caci daca raspund mama vine si incepe si tipa la mine sa inchid telefonul si sa nu mai vorbesc cu toate vagaboantele. Cand ies afara vreau sa stau si eu cu baieti si cu fete insa eu nu am voie cu nici una dintre prietenele mele. Ma simt foarte jenata si nedreptatita cand vad ca alte fete au aceeasi varsta si au iubiti si nu li se ipun atat de multe lucruri.
Intrebarea mea este: Ce sa fac? Nu mai suport!

5 răspunsuri:
| niko_7262 a răspuns:

Nu dispera, sa faci naiba breo nebunie.Intr-adevar nu mi se pare corect sa-ti faci prieten de acum, dar nici ireprosabil.Intr-adevar dragostei si inimii nu-i poti poruncii.Mama ta gandeste probabil ca ceea ce simti tu nu este decat un capriciu. Dar faza nasoala este ca nu te lasa nici nu asta nici cu altul. Iar faptul ca-ti inchide telefoanele ma infurie si mai tare.Nu e drept fata de tine. Te sti sa fi facut ceva rau?
Oricum nu dispera, sa faci vreo nebunie. app nu mi se pare drept nici din parte fostului tau prietena sa iasa cu alta imediat ce v-ati despartiti.Aici mama ta are putintica dreptate. Poate a vrut sa-l incerce si sa vada ca daca tu te desparti de el, sau el de tine, el ramane supus tie, chiar si asa, si sa va vedeti pe ascuns sau isi cauta pe alta.Raspunsul il sti si tu.
Tatal tau ce zice? incearca sa-i explici ca e bine si ca ea dar si ca tine. Vb cu ea, nu te teme. Spune-i ca daca nu vrea ca tu sa ai prieten de acum, e ok, dar sa te lase macar sa ai prieteni.Esti in pragul adolescentei si e trist ce face ea.
Explicai ca timpul trece si la 30 de ani nu vei mai putea petrece ca la 14 si timpul inapoi nu poate fi dat. Explicai ca ai o singura viata si trebuie sa ti-o traiesti.Incearca sa faci ca ea, ascult-o, nu-i iesi din vorba, trage-o de partea ta, sa vada ca nu mai esti cea de dinainte de sti tu ce.
E de suportat faza cu iubitu dar cu prieteni nu.Rogaga sa te lase sa-ti faci prieteni, nu vaganboante, nu cred ca numai vagaboante ai drept prietene. Te rog.
Bafta.:**:*:

| Aℓida a răspuns:

Eu cred ca trebuie doar sa ia putina rabdare ca sa se calmeze apele, si o sa vezi ca pe masura ce timpul va trece, mama ta o sa treaca cu vedere dar AI GRIJA deoarece mama ta o sa fie foarte atenta cu tine si cand iti faci un nou prieten o sa fie mai atenta la detalii si poate iar o sa afle de respectiv...asa ca nu mai fi sup si o sa vezi ca timpul le va rezolva pe toate! kiss

| dulcikgirl123 a răspuns:

Esti o fata puternica. La asta trebuie mai intai sa te gandesti mai intai. O.ca,te inteleg si pe tine ca virgula copil dar trebuie si tu sa ii intelegi grija. Orice parinte face asa ca copilul sau trebuie sa stie ca cine umbla si ce face. Asa ca ai si tu grija sa ii spui tot adevarul nu conteaza daca te cearta sau nu dar daca ii spui adevaraul gresela este pe jumate iertata. Intradevar ea a fost foarte dura, dar asa este orice parinte cand vede ca copilul sau la mintit sau la tradat intru-n fel aveti amandoua dreptate.
Sper sa ai ssfatul de folos!:*:*

| nik0l a răspuns:

Incearca sa ii castigi increderea.sa ii arati ca nu mai ai 10 ani. dar totusi chiar daca ai 14 ani nu inseamna ca trebuie sa exagerezi cu baieti sau cu iesirile... poate ca mamei tale ii este frica sa nu intri intr-un anturaj gresit poate este prea protectiva.parerea mea: vorbeste cu ea, arata-i ca poate sa aiba incredere in tine, fai cunostintza cu pretenele tale sa vada ca nu vb cu "vagaboante"! succes dar nu uita prea multa libertate strica deci ai grija sa nu exagerezi

| iannimation a răspuns:

Esti o copila, si trebuie sa ai rabdare. Ai sa mai gasesti tipi si mai destepti si mai frumosi decat el. Si ai sa mai fii indragostita de o mie de ori pana ai a crapi. Pana atunci, capul sus. Mergi inainte. Daca el e acum cu altcineva, trebuie sa-l lasi in pace. Nu tinea de ajuns la tine. Na, la 16 ani e si el un copil, doar nu om matur. Nu ai de ce sa te consumi. Ai rabdare un pic. Iar maica ta, ce stiu eu, ai si tu grija cu ea, vezi sa nu mai afle de relatiile tale. Lasa telefonul pe silent sau pe vibratii...sunt prea multe de spus, poate am reusit totusi sa te fac sa intelegi ceva...