| DarkAngel15 a întrebat:

Bunabatting eyelashes am decis sa vad daca ma puteti ajuta. paii sa incep cu inceputul am 16 ani si sunt foarte timida (nu extrem dar totusi ) parca nu am pofta de viata sad as vrea sa devin mai indrazneata sa vb mai mult sa nu mai fiu timida ...sa ma inrosesc cand vb cu un baiat. si sa am mai multa incredere in minee! sa nu ma mai cred urata, proasta etc. pentru ca stiu ca nu-i asa am pr care imi spun ca sunt frumoasa etc. Cum as putea sa ma schimb cat mai repede sa incerc sa devin vioaie, vorbareata, mai iute?

Răspuns Câştigător
| sykygea a răspuns:

Ceva de genu am patit si eu, pur si simplu o sa treaca de la sine. o sa vezi. cand te uiti in oglinda lauda-te singura la cum arati. o sa iti creasca increderea de sine

2 răspunsuri:
| Dany20 a răspuns:

Hai sa te intreb eu ceva...cum bei apa dintr-un pahar? pai banuiesc ca duci paharu la gura si bei apa. asa si incazul tau. cum sa fi indrazneata vioaie etc...pai in principiu trebuie sa te comporti ca o fata indrazneata, vioaie, nu? scapa de inhibitii, nu te taie nimeni daca esti mai tare de caracter. primul pas e mai greu, apoi te obisnuiesti.winking

| Alovelyteen a răspuns:

Bună,Dark Angel! e destul de greu să te schimbi radical foarte repede! O să pari foarte ciudată tuturor şi n-o să li se pară ok să te afişezi "cu noul tău comportament".În primul rând,îţi trebuie prieteni cât mai diversificaţi,aici intrând clasele sociale,cultura,sex,vârsta,religie dacă ai de unde. Încearcă să socializezi cu cât mai multă lume şi să te implici în diverse proiecte sau acţiuni caritabile/sau să fi voluntară.Te va ajuta foarte mult! Şi un sport de echipă ar fi ok. Vorbeşte cu persoane mai mature decât tine şi încearcă să-ţi impui punctul de vedere acolo unde doreşti! O să fie greu,nu vei reuşi din prima, dar cu timpul poate, poate happy te pot ajuta şi alţi prieteni care sunt mult mai "tupeişti" decât tine.Ieşi cu ei la un suc.O seară bună!