| DeCeMaiContează a întrebat:

Am, din nou, o mica mare problema. Sper sa ma puteti ajuta.
Deci as vrea sa fiu mai respectat de colegii mei de clasa.Anul trecut ma intelegeam foarte bine cu ei, dar anul asta au cam inceput sa scartaie lucurile.Astazi de exemplu la sfarsitul orelor am iesit cu alti 3 baieti sa batem covoarele din clasa(stiu, suna ciudat, dar la noi in liceu toate clasele au covoare). Cand am ajuns am scos telefonul si am glumit ca voi face niste poze de santaj.In urmatorul moment, m-au pus sa bat covoarele de unul singur si ei n-au facut APROAPE nimic.Ei mi-au zis sa fac doar eu pentru ca anul trecut eu n-am mers aproape deloc sa bat covoarele(am mers doar de 3 ori). Recunosc ca am gresit, dar cred ca era mai bine daca bateam toti 4 covoarele. Apoi unul din baieti a scos telefonul si a inceput sa ma filmeze in timp ce bateam un covor si eu i-am zis in gluma ca daca nu inceteaza, ii sparg telefonul(oricum nu faceam asta), iar filmarea a pus-o pe grupul clasei.Adica presupun ca a pus-o, pentru ca eu am grupul pe mute si nu m-am uitat, dar nici nu cred ca ma voi uita. Faza asta mi-a picat intr-un fel cam prost, iar de la scoala am plecat cu ochii in lacrimi din pricina asta.Nu mi s-a mai intamplat pana acum ca cineva de la liceu sa-si bata joc de mine.Chiar in acest moment m-am uitat pe grupul clasei(adica inainte sa ma apuc sa criu fraza asta) si unul din colegii cu care eram azi la sfarsitul orelor a scris "Baiat rau". Stiu ca am zis ca nu ma uit, dar curiozitatea m-a impins.Ma simt ca un prost in momentul asta. Daca nu scoteam faceam gluma cu pozele de santaj nu se mai ajungea aici, deci nu are rost sa ma certati sau sa ma criticati...in fine...si apropo, pana la jumatatea lui octombrie vom face o excursie de 2 zile si din cauza intamplarii de azi,nici nu-mi vine sa ma mai duc,dar deja am dat banii si in plus, daca as spune ca nu merg diriga s-ar supara pe mine si ar anula-o...
Ce pot face in aceasta situatie? Nu vreau sa se ajunga la bataie de joc...mi-e si rusine sa ma mai duc luni la scoala...
Astept cat mai multe raspunsuri daca se poate si dupa cum v-am mai spus, nu mai are rost sa ma certati pentru ca fapta a fost deja facuta si in plus, toata lumea greseste, nimeni nu e perfect...
Ofer funda.
P.S.:Mentionez ca am 16 ani si sunt in clasa a X-a.

2 răspunsuri:
| Voicu_Rus_1948 a răspuns:

Salut!
Ai dreptate, toata lumea greseste si din cate am inteles eu vrei ca lucrurile sa reintre in normal. Nimic mai simplu. Avand in vedere ca te consumi pentru. greseli asta inseamna ca ai "stofa buna" si ca in viitor o sa fii ceva mai atent in relatia cu cei din jur. Nimeni nu e perfect si de asemenea nu suntem compatibili cu toata lumea. Nu toti ne inteleg glumele si poate ca uneori nici noi nu le intelegem pe ale altora. Poti sa mergi linistit in excursie.
In mod sigur, in viitor, dintre toti colegii de clasa unii iti vor deveni prieteni adevarati. Sunt sigur ca iti doresti asta.
Succes la scoala si in viata!

| codrut72029382135983475394 a răspuns:

Da, se pare ca nu e ok.
Fii atent, incearca sa nu mai fii asa prietenos cu toti ca se pare ca au intentia sa isi cam bata joc de tine. Incearca sa iti faci putini prieteni, dar daca sunt putini sa fie BUNI. Cel mai bine e sa iei distanta fata de cei 3 si gaseste-ti pe cineva mai cu capul pe umeri. E bine sa stai la distanta de astfel de persoane si, crede-ma, ca iti va fi foarte bine. Asculta-ma pe mine aici. Nu pune la suflet ca te au pus pe grupul clasei. Gandeste-te asa, in incinta scolii sau pe terenul scolii nu este permis sa se filmeze pe nimeni indiferent daca e cu permisiune sau nu. Se ajunge din start la scaderea notei la purtare. happy
Be happy si succes, sper ca te-am ajutat. Daca vrei sa vorbesti cu cineva ma ofer sa te ajut.