| DeCeMaiContează a întrebat:

Da,se pare ca revin din nou cu o intrebare.
Chestia este ca luni mi-e rusine sa merg la scoala din cauza unei intamplari ce a avut loc ieri la sfarsitul orelor. Daca nu stiti despre ce e vorba, asta-i link-ul intrebarii pe care am pus-o ieri seara(mi-e lene sa scriu din nou ce s-a intamplat):
https://www.tpu.ro/......-de-clasa/
Pe langa faptul ca mi-e rusine sa merg la scoala luni,nu mai vreau sa merg nici in excursie cu clasa dupa ce s-a intamplat ieri,dar deja am dat banii si nu ma mai pot razgandi pentru ca diriga s-ar supara foarte rau si ar anula excursia.
Unii poate o sa spuneti ca exagerez si a fost doar o gluma ceea ce s-a intamplat ieri,dar nu prea cred ca a fost asa.
As dori sa-mi raspundeti in numar cat mai mare, sa-mi dati un sfat ce as putea face.Va rog sa nu-mi spuneti sa rad si eu cu ei deoarece asa as recunoaste chiar eu ca sunt prost.Stiu ca nu trebuia sa fac ceea ce am facut inainte sa mi se intample acel lucru,dar fapta e deja facuta, deci nu are rost sa ma certati sau sa ma insultati.
Ofer funda!
Mentionez ca am 16 ani si sunt in clasa a X-a.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu nu cred ca a fost chiar bataie de joc. Te-a injurat cineva, te-a batut? Si tu poti sa ii iei peste picior, poti sa faci chestii la caterinca. Iar faptul ca a pus aia pe grupul clasei nu e chiar asa grav, adica daca aveau ceva cu tine o puneau direct pe Facebook sa vada toata lumea.
Si tu poti sa pui o filmare/poza cu un coleg care face ceva amuzant si nu cred ca o sa se supere.
La scoala te duci cu capul sus si nu trebuie sa pari umil sau rusinat, din contra incearca sa faci glume si sa ii iei si tu peste picior, altfel vei ajunge sa fii umilit de ei.

| Violleta2022 a răspuns:

Duap comportamentul afisat pana acum, as spune ca ai doar 10 ani, nu 16.
la 16 ani, ma asteptam sa fii mai matur, nu sa plangi de ciuda.
Nu vad nimic jignitor sau insultator sa faci o munca ceruta de scoala, o indatorire, dimpotriva, ai demosntrat ca esi un copil bun si faci ceea ce scoala ti-a cerut, chiar daca este batul covoarelor.

In plus, diriginta nu va anula o excursie daca tu nu mergi, asta este doar in capusorul taud e 10 ani, ce Dumnezue, cum poti crede ca va anula o clasa intreaga doar daca tu nu mai vrei a merge?! Sa fim seriosi, nu esti tu buricul pamantului sa se invarta totul dupa tine!
Nu vrei sa te duci, nu te du, ca oricum excursia se poate face si fara prezenta ta!
Totusi, comportamentul tau este cel care nu este normal, chiar te comporti ca un bebelus, nu ca un tanar de 16 ani!

| io09675 a răspuns:

Salut! Faza e ca si eu am trecut prin ceva de genu de care mi-a fost rusine 2 ani de zile si colegii ma porecleau "sinucigasul". Dar am reusit intr-un final sa vorbesc cu un baiat si sa ii explic ce a fost faza cu sinuciderea si tot. dupa ce am zis ce s-a intamplat, ma inteleg foarte bine cu colegii mei. doarr trebuie sa zici ca afost o gluma si gata. Poate ca ei acum vor sa te tachineze sau nu au ce face...sunt in clasa a 12-a si stiu cum e, cheia e sa ii zici unui baiat tooot ce simti.