| anonim_4396 a întrebat:

Am fost invitată la majoratul unei persoane care nu a venit, acum aproape un an, la al meu (că a stat cu ex) și nici nu mi-a adus un cadou cum îmi spusese că va face. I-am spus cuiva asta și mi-a zis să mă duc că după o să ne vedem 4 zile din 7 (asta puțin probabil), că doar mănânc și mă distrez.
E greșit că nu vreau să mă duc? Nu cunosc pe nimeni, nu o să mă distrez știind că eu voiam să-mi iau ceva, dar trebuie să-i dau ei banii și de unde bani pentru mine că eu nu mai primesc alocație și nici nu lucrez. Cu această persoană nu am mai ținut legătura de la ziua mea. De ce mie trebuie să-mi fie rușine că ne mai întâlnim când nu am am nicio obligație? Că doar cum ne-am văzut un an, ne mai putem vedea așa încă o jumătate. Nu prea cred că dacă merg își va aminti că nu mi-a dăruit nimic și-mi face cadou de ziua mea.
Ce ar trebui să fac? Să mă duc sau să refuz?

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă nu îți este prietenă și nici persoană apropiată atunci nu te duce, nu ai nici o obligație.

| laSoledad a răspuns:

Nu te duce, tu nu ai nimic de castigat de pe urma asta. E doar o pierdere de bani pentru tine, iar pentru ea tu esti doar una din lista lunga de zeci de invitati potentiali care sa o distreze la petrecere si care sa-i umple casa de cadouri. E ca la nunta - invita pe cat mai multa lume, desi s-au vazut de putine ori in viata, numai ca sa aiba impresia ca nu duce lipsa de public la paranghelia ei si pentru ca in urma acesteia, sa numere verzisorii facuti si cadourile primite. Tu esti doar un pion neglijabil in tot jocul asta. Fa ceva mai bun cu banii aia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te duce