| blueskylllll a întrebat:

Am fost nevoita sa intru in biserica si sa pup Evanghelia cand am fost pe stop. Este pacat? Daca da ce se poate intampla.

Răspuns Câştigător
| irina20 a răspuns:

Am auzit si eu asta, dar nu cred si nici nu imi dau seama de ce-ar fi pacat...Stai linistita ca n-o sa ti se intample nimic.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica ai fost fortata? te forteaza cineva sa fii religioasa?

hai sa afli si tu ce sta la baza acestei presupuneri. in trecut nu existau produse de igiena, iar femeile nu isi permiteau sa foloseasca nimic pe post de absorbant sau tampon, asadar scurgerile de sange putea sa pateze destul de urat lucrurile. Si cu bisericile / locasurile de cult era cele mai luxoase locuri ale vremii preotilor si membrilor bisericii nu le conveneau ca femeile sa le murdareasca bogtiile materiale. Asa ca au nascocit poveste cu femeia care este murdara (si aici se refereau la propriu, murdara fizic).

Asa ca lasa gandirea primitiva ca nu patesti nimic, nu iti pica nici nasul si nici vreo ureche.

| pietrean a răspuns:

Cum adica"ai fost nevoita"? Cine te-a indrumat catre credinta,nu ti-a explicat si regulile? Daca nu,este pacatul lui! Fata mea,nu este nici-un "pacat" ca ai intrat intr-o biserica,in speranta ca al de sus,o sa-ti indeplineasca o dorinta,fara sa te lupti tu,sa o obtii. Apoi,menstra,este ceva fiziologic,normal si nu vad ce ar avea Dumnezeu cu acest lucru, fiindca si prima femeie, Eva, avea ciclu, ca doar era FEMEIE.Asa tine religia sub papuc oamenii:prin frica, teama, incertitudine.

| Carmen100 a răspuns:

Gosh...Innebunesc cand vad astfel de intrebari. Nu se poate intampla absolut nimic rau. Asta ziceau babele pe cand nu existau tampoane si absorbante. Stay chillwinking

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

De regula nu se intra in biserica in situatii din astea, dar mai sunt si exceptii.Pe viitor sa fii mai atenta.

| sensualus a răspuns:

Asta e o prejudecata cam perimata, care provine dintr-o norma a legii vechi. stai relax. Dumnezeu se uita intai la inima.