| Alina_5575 a întrebat:

In seara aceasta este invierea dar sunt pe stop, este pacat daca merg dar nu intru in biserica si stau cat se ia lumina si dupa traditia se merge la cimitir?

multumesc

11 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da.Aceasta interdictie vine din vremuri stravechi cand femeile care erau la ciclu puteau murdari pe jos cu sange, nefiind la vremea respectiva nici vata, nici absorbante si poate nici chiloti! Vremurile s-au schimbat, igiena femeii este exemplara, dar interdictia e ramas!

| Floreenofficial a răspuns:

Stai afara si iei lumina de la oamenii care ies din Biserica.

| Miha a răspuns:

Stiu ca poti sa ei lumina si sa nu intri in biserica, dar la cimitir nu sunt sigura, dar cred ca poti ca nu e ''regula''(pacat)sa mergi in cimitir cand esti pe stopwinking

| laura64 a răspuns:

Din cate stiu numai in biserica nu e voie, pana in pridvor ai voie.

| Casiana a răspuns:

Sa fim seriosi, a fi pe stop nu este un pacat, sunt decat superstitii prostesti! Ce, daca esti racit nu intri in biserica, adica a fi pe stop este ceva normal din organismul tau, sunt sigura ca atunci cand intri in biserica conteaza credinta, pentru asta te duci!

| TzrM a răspuns:

Ai voie sa mergi, dar sa nu te atingi de lucrurile sfinte, acum poti lua lumina ca nu faci moarte de om, dar eu asa stiam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intradevar nu ai voie sa intri in biserica dar sa iei lumina ai voie si dupa sa mergi la cimitir... pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Off! Ce mare pacatoasa esti! De ce sa pierzi noapte invierii, doar ca esti pe stop? Sunt doar lucruri banale, pentru a avea babele ce sa barfeasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este ca Dumnezeu nu o zis nimic in legatura cu asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce informat este anonim laughing, se vede ca a citit biblia.

| deea3butterfly a răspuns:

Familia mea si parintele din sat sunt foarte buni prieteni.In vinerea mare stateam de vorba...si intreba mama pe parinte daca ai probleme fiziologice poti sa intri in biserica(ne referem de inviere)la care parintele ne-a zis:Sa nu intrati in biserica, Dumnezeu te intelege ca nu ai putut.(aici s-a oprit discutia). Acum eu zic ca nu`i pacat daca iei de afara lumina si mergi la cimitir.Doar in biserica stiu ca nu este voie sa intri. Sper ca ti-am fost de folosbig grin