| anonim_4396 a întrebat:

Am in clasa o colega pe care pur si simplu nu o mai suport de nicio culoare, e o tipa care sufera dupa atentie, vorbeste mereu aiurea si face niste gesturi de zici ca sufera de isterie. Suntem 3 cei de care se ia permanent, eu, inca o fata care din pacate sufera un handicap si un baiat, vine la noi si ne intreaba "Ce faci?" pe un ton ironic si dupa tot ea rade ca proasta si asta pentru ca ne vedem de treaba noastra si nu o pupam in fund cum fac ceilalti. Desi mi-e cam greu incerc de fiecare data sa nu o iau in seama si sa nu ma pun la mintea ei pentru ca s-ar putea inrautati, adica colegul respectiv se ia cu ea in gura si din cauza asta ea se ia se el in fiecare zi. Mi nu mi-a mai zis nimic in ultima perioada si incerc sa o evit pe cat posibil, dar tot simt ura si rautate din partea ei, se uita atat de urat la mine ca abia am curaj sa o privesc in ochi, sincer, iar la ore o aud cum rade si ma barfeste in spate cu niste colege care tot asa nu prea ma vad cu ochi buni. Dar va dati seama ca e un stres destul de mare sa stii ca cineva are ceva cu tine, totul era bine anul trecut, cand am inceput liceul, ma intelegeam destul de bine cu noii colegi, dar acum in a 10-a s-a transferat duduia asta de la o clasa unde nu era suportata de nimeni si ne-a cam stricat reputatia, nici profesorii nu prea o agreeaza pentru ca au vazut si ei ce caracter are, iar la engleza, materia de baza a profilului nostru bilingv, habar n-are, chiar nu stiu de ce a venit aici. Am inteles ca are probleme in familie, neintelegandu-se deloc cu mama sa, dar totusi asta nu-i scuza comportamentul si lipsa de respect. Am incercat sa vorbesc cu ea, sa aflu ce are cu mine, dar vorbea la misto, pur si simplu nu poti sa ai o discutie serioasa cu ea, mi se pare o persoana limitata. As vrea sa gasesc o metoda prin care sa o fac sa se inteleaga oarecum mai bine cu mine, nici prietena nu vreau sa fiu cu cineva ca ea deoarece s-a certat cu toate amicele ei si pe unele chiar le-a batut, dar totusi sa ma respecte. In orice caz nu vreau scandal si bataie, nu neaparat ca mi-ar fi frica desi cam are relatii prin oras, dar nu pentru asta ma duc la scoala! Ce ma sfatuiti?

4 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Iti recomand calduros un spray cu piper in ochi la dom'soara sau referat scris la directiunea scolii! O sa fie ca in liceeni..."Va rog sa nu o sanctionati nici voi"! happy

| Ciumpi35 a răspuns:

O ignori, simplu.

| diaadb a răspuns:

Vorbeste cu diriginta/dirigintele despre comportamentul ei, din cate vad este mahalagoaica si nu prea poti avea o discutie serioasa cu ea mai ales fata in fata. Daca ai fb ei vorbeste cu ea pe fb si spune-i exact ce gandesti, nu trebuie sa-ti fie frica sunt multe moduri de a o pune la Pamant, si daca iti mai zice ceva ai si tu tupeu, comenteaza-i. Probabil ca face asa pentru ca se crede superioara, demonstreaza-i ca nu e.

| EuS200 a răspuns:

Incearca sa o lasi in pace si sa ii arati ca nu iti pasa. oh go on Dupa cum vad, este genul de om care abia asteapta o cearta sau ceva de genul acesta. Daca te abordeaza, raspunde-i cu aceeasi moneda: cu ironie. Dar fa-o subtil..nu chiar pe fata. laughing Va prinde mesajul si va inceta. Iar daca nu inceteaza, efectiv ignor.o, prefa.te ca nu exista. Daca te intreaba "ce faci?" sau alte lucrui de genul acesta, priveste.o pret de cateva secunde apoi intoarce.te cu spatele( crede.ma ca asta inchide de multe ori gura oamenilor). Am fost si eu patita cu astfel de persoane..si am facut ceea ce ti.am zis. Ignoranta vindeca.winking