| anonim_4396 a întrebat:

Am inceput sa scriu o carte de mai multe ori si am idei super doar ca nu stiu cum sa fac partea cu love-story pentru ca ma gandesc intr-una la Bella si Edward si nu vreau sa para plagiat.Cum sa fac sa mi scot din cap pe ei doi?

4 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Un băiat iubea o fată, fata iubea un băiat, toate poveştile de dragoste seamănă, până la un punct.Atâta timp cât cartea nu e cu vampiri, nu văd unde e plagiatul. Dacă vezi un film cu o poveste de iubire imposibilă, tragică nu spui automat "A, seamănă cu Romeo şi Julieta". Dacă totuşi e vorba de vampiri, încearcă să citeşti ori să vezi alte (cât de multe) cărţi/filme de dragoste, poate reuşeşti să-ţi iei mintea de la cea dintre cei doi şi cine ştie, din amestecul de love stories vei obţine ceva nou.

| Parintele a răspuns:

Gandeste-te la tine.

| oanamaria a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa citesti mai multe carti si sa vezi mai multe filme bune...vazand mai multe variante parerea mea e ca vei afce o treaba bunawinking iti zic cateva titluri de filme buna la care sa te uiti:
pe aripile vantului
titanic
ever after
just my luck
sleepover
wild child
the holiday
Sydney White
She's the man
The proposal
Raise your voice
What a girl wants
My life in ruins
Kate and Leopold etc
si carti:
Mananca, roaga-te, iubeste-Liz Gillbert
Invitatie la vals-Mihail Drumes
Maitreyi-Mircea Eliade
Mara-Ioan Slavici
Rosu si Negru-Stendhal
Notre-Dame de Paris-Victor Hugo
Manastirea din Parma-Stendhal
Moll Flanders-Daniel Defoe

intrucat scrii o carte probabil ai citit majoritatea cartilor si filme ai vazut insa sper ca te-am ajutatwinking
succes in scrierea cartiihappy

| BlackButterfly a răspuns:

Poi gandeste-te la orice alt subiect.Nu totul se rezuma la fata noua venita in oras si vampiri. Partea de love- story cum o numesti tu poate fi ceva real. In fine. urmatoarea intrebare care poti sa o publici ar trebui sa aiba legatura cu povestile de dragoste ale celorlalti membri pe care sa le pui cap la cap si sa-ti iasa o carte excelenta...Succes!