| Iiii111112332 a întrebat:

Buna! Am intrat anul acesta in clasa a 9-a și am o singura problema. Nu am prietene. La liceul acesta am fost din totdeauna deci nu este ceva nou pentru mine, chiar mai am si câțiva colegi in clasa din anii trecuți. Din prima zi am încercat sa vorbesc cu fete, dar pur si simplu nu pot găsi un subiect de discutat dar îmi este si foarte rusine ( așa am fost mereu) iar acum este deja aproape a 4-a săptămâna de școala si tot nu am reușit sa leg o prietenie cu cineva.Ma inchid in mine, stau in banca, dar încerc sa fiu binedispusa si cu zâmbetul pe buze. In pauza stau doar cu o fata din alta clasa.Îmi doresc mult sa stau si eu cu cineva din clasa de la mine. Mai stau si singura in banca pentru ca ceilalți sau acomodat imediat si si-au găsit prieteni. Cum as putea sa ma bag in seama cu fetele? Nu vreau sa rămân singura sălbatică fără prieteni.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Prietenele nu se fac in primele saptamani.Ar trebui sa te panichezi un pic daca dupa primul semestru sau primul an nu ai cu cine vorbi(ma indoiesc ca va fi cazul). Plus, nu stiu ce abordare ai, dar acum deocamdata toti sunt doar colegi/colege.Prietenia apare abia dupa un timp cand iti dai seama ca ai ceva in comun cu acea persoana si/sau va place sa petreceti timp impreuna.

Cu colegele poti socializa in pauze. Daca nu ai idei sa stii ca poti oricand face complimente.De obicei cand ii spui cuiva ca iti place un obiect, o haina sau poate ceva mai interesant, cu imprimeu deosebit, acea persoana iti va spune de unde e.Si se poate ivi o discutie interesanta.Trebuie doar sa vrei.Eu am devenit prietena cu colega de banca cand am inceput sa vorbim despre teme, apoi despre profesori, sa facem glume, apoi despre orice altceva nu avea legatura cu scoala.Cam asa functioneaza in aceasta perioada (de fapt, cam peste tot e asa, inclusiv la liceu, la locul de munca etc.), interactiunile decurg natural, in functie de ce se intampla in jur.Succes.

Răspuns utilizator avertizat