Întrebare recomandată | InVPent a întrebat:

Salutare fratilor! Astazi s-a terminat a 2-a zi cu noii mei colegi de liceu. Sa trecem direct la subiect. Nu ma regasesc in clasa asta. Stau in banca toata pauza si ma gandesc cum ar fi daca eram cu unul din colegii mei cu care ma intelegeam in generala ( sunt cu una dintre fete, stau in banca cu ea dar nu vorbim asa mult, nici in gimnaziu nu o faceam). Pur si simplu ma uit la tabla si imi plang de mila... Exceptie cand trece tipa de care imi place prin fata clasei si ma holbez la ea. ( vai de mine cat de frumoasa e...

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Pentru orice colectiv incepand de la gradinita si termind cu angajatii noi intrati in serviciu, perioada de adaptate dureza si o luna de zile.
Ai rabdare, cu siguranta a iti vei face prieteni.

8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Cand am inceput liceul primele cateva luni mi s-au parut groaznice, ma plangeam ca am clasa doar fitoase laughing si tot plangeam. Apoi m-am obisnuit si a ajuns sa imi placa, acum pot spune ca perioada liceului a fost foarte faina. Ai rabdare cu tine, dar si cu colegii. Asteapta macar un semestru.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproape toti am trecut prin chestia asta, nu are cum sa nu gasesti prin clasa aia o persoana mai linistita sau compatibila cu tipul tau de persoana. Important e sa iti vezi de treaba ta, sa iti alegi un colectiv bun si sa nu bagi in seama rautatile unora, ca sunt o gramada care pierd vremea pe acolo si se ocupa cu astfel de chestii. Oricum, liceul este o perioada de tranzitie, o sa vezi ca o sa iti aduci aminte cu drag si poate chiar cu amuzament cand te vei gandi la ce lucruri ai facut atunci si care dupa terminarea lui ti se vor parea aiurea.

| Irina31 a răspuns:

In timp ce astepti sa treaca perioada de acomodare, daca vrei ca ceilalti sa iti caute prietenia ai grija sa iti iei notitele, sa fii activ si sa inveti bine si aspectul tau sa fie ireprosabil (kg, tunsoare, miros) si s-ar putea sa cuceresti si tipa de care zici ca iti place in timp ce ceilalti colegi iti vor cauta prietenia. Ar fi incomplet daca nu as spune ca tu insuti trebuie sa fii un bun prieten - s-ar putea sa ratezi un prieten adevarat daca nu intri in vorba cu el. el s-ar putea sa fie prea timid ca sa faca el primul pas. deci, in timp ce astepti nu sta degeaba...

| Morelove a răspuns:

Incearca sa iti faci prieteni in clasa si daca nu iti gasesti prieteni in clasa incearca si in altele. Nu prea cred ca poti da o impresie proasta. Vorbeste sictu mai mult cu colega aia atavdin banca, sunti fostii colegi. Eu unu, puna acum 3 ani eram un ratat si nu aveam nici un prieten. Dar acum sunt prieten cu toata clasa. Dar eu inca sunt la scoala, nu la liceu (sunt a 7 a ) si ma ia groaza cand aud de liceu.

| Swyn a răspuns:

Cu siguranta nu esti singurul din clasa ta care simte ca nu se regaseste in noul colectiv.Incearca si fi sociabil.iar cu timpul va ve-ti obisnui cu totii, doar nu intra in panica, fiecare dintre noi s-a simtit cel putin o singura data la fel cand s-a aflat in postura ta.

| Arkeyy a răspuns:

Depinde de la colectiv la colectiv timpul in care va acomodati unul cu celalalt. Cand am intrat la liceu, grupul fiind destul de dezinvolt, ne-am integrat intr-o saptamana. Incearca sa te bagi in seama cat mai mult, dar fara sa fi considerat ciudat. Intreaba ce ora urmeaza, care si-a facut tema, plange-te de profesori ca sunt naspa, ca arata nu stiu cum, etc. Pleaca de la o chestie de-asta normala dupa care dezvolta subiectul cu partenerul de discutie. Profita si de orele de sport, de obicei atunci se leaga prietenii cel mai repede.

| andrei2608 a răspuns:

Incearca sa te regsesti si in noii tai colegi asa cum o faceai cu cei vechi. In legatura cu, colega ta de banca(scuze pentru cacofonie) profita de faptul ca nu esti singur si incercati sa va acomodati amandoi, va va fi mult mai usor.