| cobuzgabriel a întrebat:

va rog sa ma ajutati deja aceasta problema a devenit agasanta.

Incep clasa 11 si am la mine in clasa un copil cu probleme psihice nu vorbesc in sensul de nesimtit sau badaran, cu probleme psihice serioase el trebuia sa fie la o scoala pentru copii cu probleme cred ca are asa zisul sindrom-down.

La inceput cand am ajuns in clasa 9 toti se luau de el,doar eu nu aveam cu el absolut nimic nu am incercat sa ma imprietenesc cu el pur si simplu l-am ignorat si gata nici nu m-am bagat in seama cu el.

Dar el singur a venit catre mine eu am vorbit cu el normal nu l-am respins nici nu pot nu imi sta in caracter,dar a inceput sa se ataseze de mine obsesiv,mereu este tot dupa mine in fiecare pauza,vine la mine la banca ori vorbeste non stop ori incepe sa sara pe mine sa se joace sa ma bata(dar nu bataie deci sa se joace ca daca chiar as vrea l-as lasa acolo pe jos dar nu fac asta) si sa urle si atunci se uita toata clasa la noi si am ajuns sa fiu si eu considerat un dezaxat de toata scoala toti ma cred ca el.

Nici macar afara nu ies,ca vine dupa mine si ma fac de ras la tot liceul.

Si nu imi place faptul ca incep sa cred ca acest copil ori are tendinte homosexuale ori a dezvoltat o obsesie fata de mine,imi pune intrebari indecente a incercat sa ma pupe pe obraz o data a facut-o si a luat-o la fuga,in ore imi tot face cu ochiul imi scoate limba, o data a vrut sa se dezbrace in fata mea sa isi dea jos pantalonii daca nu il opream il vedeam in chiloti.

El are sindromul-down, el are 18 ani dar mintea ii merge mult mai greu, el gandeste in momentul de fata ca un copil de 5 sau 10 ani, i-am dat numarul meu ca sa ii dictez niste teme la scoala si a inceput sa ma si sune obsesiv ii inchid o data si mai suna de inca 10 ori.

Recunosc ca este un copil cu probleme si nu cred ca a avut vreun prieten vreodata si nu se poate integra din pacate,dar nu vreau eu sa fiu acel prieten pur si simplu nu am nimic cu el nu ma i-au de el cum ceilalti dar atata colegi de clasa si nimic mai mult sa fim.

Eu sunt o persoana foarte retrasa nu am prieteni deloc, la scoala tot ce fac este sa stau in banca mea cu castile in urechi si sa ascult muzica, deci imaginativa ce bine ma simt si cat chef am de el.

Ce as putea sa fac sa ma indepartez de el mai discret oarecum daca se poate, ca nu vreau sa incep sa urlu la el sau sa il bat ca nu are el nici o vina el nu judeca ce face si el e o persoana foarte buna la suflet.

Ce sa fac? El deja cred ca a devenit obsedat de mine tinand cont ca din clasa 9 e asa.

Vreo metoda?

Dau si FUNDAbig grin.

Răspuns Câştigător
| iiSceneXX a răspuns:

Buna.
E o problema grea int-adevar.
Cred ca cel mai bine ar fi sa ii spui ca vrei sa te pui pe invatat, ca vine bacu, si ca nu vrei sa mai fii distras.
Apropie-te de altii, ignora-l frumos, si cand se baga in seama, iesi pur si simplu de unde esti si du-te la altcineva. Fa-ti un grup de prieteni sau integreaza-te in grupul clasei.
Imi pare rau, stiu cum e. Eu am trecut prin ceva asemanator, doar ca nu era vorba de probleme psihice, doar fizice.
Ai grija insa, nu fi nesimtit, chiar daca nu vrei. Nu il brusc. Discuta cu el frumos, fa-l sa inteleaga. Daca face urat, ii spui ca tu nu ai nevoie de oameni care sa se crizeze. Dar cea mai buna scuza ar fi bacul, si sa te apropii de alta persoana/ sa te integrezi intr-un grup.
Bafta!

| Axys a răspuns (pentru iiSceneXX):

Oricum pe acel coleg al ei consider ca nai ce discuta daca e cu probleme mentale nu va intelege singura solutie dupa parerea a mea este sa se duca cu parintii ei la scoala trebuie si parinti ei sa stie situatia ei la scoala.
... ar fi bine din punctul meu de vedere sal transfere la un liceu cu copi problema!
parerea mea

| iiSceneXX a răspuns (pentru Axys):

Stii cum e, nu te poti baga in familia nimanui. Daca insusi cadrele didactice nu s-au sesizat, inseamna ca e o problema. Nu are de ce sa se teama. Daca ajunge sa aiba probleme, poate oricand sa apeleze la diriginte si parinti. Dar incet trebuie sa isi rezolve singur problemele, nu o sa existe mereu mama si tata.
Dar aca e nevoie, sa nu ezite sa apeleze la ajutor. Va fi bine oricum, el nu vrea raul nimanui, nici sa-l raneasca pe bietul copil cu probleme.

| Axys a răspuns (pentru iiSceneXX):

Dar scuza-ma eu nu am vruts a se inteleaga asta am vrut doat sa scpun un sfat si in nici un caz nu doresc sa ma bag in familiile nimanui happy. i-am dat un sfat happy.///... parinti trebuie sa stie de problema ei ca de la ei primesc primul ajutor primul sfat... bine poate gresesc euwinking.

| Axys a răspuns (pentru iiSceneXX):

Da intr-adevar toti spunem asta ca nu reprezinta un pericol! Dar. noi nu aavemd e unde sti ce se ascunde in mintea unui om

| iiSceneXX a răspuns (pentru Axys):

Nu, nu ai de ce sa iti ceri scuze laughing Doamne, fi serios. E vorba sa il ajutam. Cu cat mai multe sfaturi, ci atat mai bine pentru el. Nu e vorba ca eu sau tu avem sfaturi mai bune sau asa ceva. Poate am gresit eu, poate tu. Poate el le combina si ajunge la ceva bun.
Da intr-adevar, parintii trebuie sa stie. Dar eu ma gandesc ca de 2 ani stiu ce problema are copilul lor, eu asa cred. Eu le zic totul parintilor, dar incerc si sa ma descurc singura, dar si sa cer ajutorul atunci cand am nevoie.

| iiSceneXX a răspuns (pentru Axys):

Nu stii la ce sa te astepti de la un om normal, cu mintile intregi, dar de la unul asa? Totusi, incercam sa nu facem mare caz. Fiindca ei simt si e mai rau.

| Axys a răspuns (pentru iiSceneXX):

Da aici ai Dreptate dar nu incerc sa fac comparatie intre raspunsuri in nici un caz happy... din potriva incercam sa il incurajam

| iiSceneXX a răspuns (pentru Axys):

Da, dar nu ai de ce sa iti ceri scuze. Te rog, nu suport sa mi se ceara scuze din nimic... Dar oricum, te simti, si apreciez.
Si eu vreau sa il ajutam si sa-l incurajam

| Axys a răspuns (pentru iiSceneXX):

happyok

10 răspunsuri:
| Axys a răspuns:

Buna!
in primul rand ar trebuie sa fiti o clasa unita si sa vorbiti cu dirigintele vostru pentru a il transera la alt liceeu cu zeabilitati.
intr-adevar e bolnav mintal am citit pana la jumate dar citesc tot raspun asa pe bucati vorbeste cu domnul director al scolii si roaga-l sa faca ceva spune-i ca acel coleg nuiti da pace ca se tine dupa tine asta nu-i normal
si ceilanti te vad cu el stiu cum is elevi am trecuts i eu prin asta te considera la fel ca celanti dar nici c a sa stai retrasa nu-i bns a nu esi esi si vb cu directoruls i cu dirigintele care raspunde de clasa curaj nu lasa ca nai de unde sa stii cei trece pin cap prostului.

nu serios am citit totul vorbeste cu parintii explcai exact tot ei os ate nteleaga ca altfel nu cred mergi la scoala cu ei trebuie sal mute si schimbati numarul de telefon...si gata...cel mai bine! trebuie luat masuri tu ce crezi?