| Andra4862 a întrebat:

Buna! Am mai venit cu aceastea problema acum câteva luni, dar acum persistă. La începutul clasei a cincea mi-am făcut o "prietena" cu care m-am înțeles foarte bine până când a început să copieze tot ce fac, de exemplu imi cumpărăm un banal pix roz a doua zi îl lua și ea, la început era cu lucruri mici dar apoi mi-am luat o geaca pentru care am strâns câteva luni bani, a doua zi se lauda la mine ca i-a luat mama ei aceeași geaca. Asa am ținut -o anul trecut și am sperat ca după vara își revine, a venit clasa a șasea care a început PROST, la festivitate am mers cu o pereche de converse pentru care am strâns bani și am facut treaba toată vara, și acea prietena i-a văzut, și a doua zi (nu exagerez) a venit și ea nu același tip de papuci spunând că tatăl ei i-a văzut la mine. Anul acesta am inceput sa imi iau notițe foarte serios și nu scriu pe caiet doar ce dictează profesorul ci când povestește imi mai notez și acea prietena tot imi cere notițele ca ea nu a scris tot și ma tot crizez și imi vine intr-o zi sa ii zic,, du-te dracu și învață să scrii ca nu ai 2 ani" (stiu ca nu e prea bine să îi zic asta). Să nu credeti ca sunt o fată rea, invat bine și vreau sa rămân prima cea mai bună din clasa, doar ca, ea vrea să ma întreacă și merge la pregătire, problema este ca din octombrie unul din părinții mei si-a pierdut locul de muncă și nu mai avem absolut deloc bani, asa ca nu sunt bani să merg la pregătire. Nu stiu daca este o decizie bună, dar vreau sa închei "prietenia" cu ea, ea crede că suntem BFF dar ea pentru mine e doar o pacoste care ma face să urasc să merg la școală (e în clasa cu mine), cum pot să rezolv ceva? Si cum pot sa închei ptietenia cu ea? Dau funda... Sper ca va plăcut romanul meu(nu trebuia să fie asa de lunga întrebarea dar aveam de povestit multe).

Răspuns Câştigător
| Anamaria23737 a răspuns:

Buna! Daca nu te simti comod in preajma ei și te deranjează ii poți spune in fata ca nu vrei sa mai fiți prietene din motivele pe care le-ai însirat mai sus! Nu trebuie sa îți fie rusine toți suntem liberi la decizii! Sau poți sa o eviti pur și simplu. Seara buna

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i adevarul!