| RogerTaylorLover a întrebat:

Sunt în clasa a 7-a și mama m-a dat la pregătire anul ăsta de 3 luni la matematică cu profa de la clasă. Faza e că, fratele meu i-a fost elev și a mers la aceeași pregătire la care merg și eu și zice că e o persoană super și chestii, iar mama e prietenă bună cu dânsa. Da, doamna mea de la clasă este o femeie bună și o profesoară bună, însă nu mai vreau să fac pregătire cu dânsa. Dă multe teme și găsește mereu ceva greșit în temele mele și la ex de la pregătire. Vreau să-i spun mamei mele, dar sunt sigură că se va supăra pe mine și nu mă va da la alt prof la pregătire. Da, recunosc, nu sunt cea mai bună la matematică, însă încerc să învăț, dar nu pot la pregătire mă blochez și mă emoționez și mai și plâng câteodată. Vă rog, cum s-o rog pe mama să mă scoată de la această pregătire și să mă ducă la alta? Sunt sigură că profesoara va vb cu mama dacă s-ar întâmpla. Vă rog mult, ajutați-mă. Aș vrea să-i zic în vacanța asta. Scuze pentru textul mare.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NiculaiMarianTraian a răspuns:

Deci. acum 4 ani cand am fost in clasa a7-a aveam si eu probleme de genul. Cel mai bine e sa ii spui sincer in fata mamei tale ca nu te descuri cu acest profesor indrumator si nu e pe intelesul tau. Incearca sa ii explici detaliat ce nu iti place poate te ajuta cu niste sfaturi dar daca nu roag-o sa te mute la alt profesor. Daca tu nu te simti bine cu acest profesor nu vei intelege materia foarte ok.

| RogerTaylorLover explică (pentru NiculaiMarianTraian):

Îți mulțumesc foarte mult de răspuns, frumos răspuns. Cu siguranță voi lua în considerare asta, însă mi-e teamă că mama va zice nu, dar voi încerca. O seară bună!

| NiculaiMarianTraian a răspuns (pentru RogerTaylorLover):

Si daca va zice nu. ce are aia e treci peste