| alexandramontana a întrebat:

Buna am mare nevoie de ajutor.eu sunt o persoana diferita de toti adica sunt o persoana retrasa, emotiva, trista, care de curand am inceput liceul de telecomunicatii c.t.c.n.v.ca bacau (fiind atat de retras imi este greu sa vorbesc cu lumea pentru ca nu mai am puterea). aceste lucruri au inceput de cand a plecat mama mea in italia acum 4 ani iar eu aveam 12 ani; eram un baiat linistit si care zambeam foarte mult(zambetul l-am capatat cand aveam 2 ani simi placea foarte mult) dar acum chiar si in prezent ma simt abandonat, dat laoparte de toata lumea inclusiv de proprii mei parinti si de toate rudele mele(in prezent nu vorbesc cu nimeni, nu am prieten sau prietena nu am nici macar o persoana apropiata), am devenit tinta ironiilor celor din clasa si toate cele de mai sus.nu stiu ce sa fac sa ma redresez sa nu ma simt ca o cauza pierduta. pentru mine orice sfat conteaza oricat de mic ar fi pentru ca am mare nevoie de ajutor.

2 răspunsuri:
| alleyy a răspuns:

Buna. si eu sunt tot din bacauwinking
uite cum este si la mine mama este plecata in Italia eu tata nu am avut pentru ca s-au despartit de cand eram mica si crede-ma ca si mie mi-a fost greu sa ma acomodez singura pentru ca eu am ramas lanaga bunica mea dar acum, iarb apoi m-ama mutat singura si aveam doar 16 ani si mi-a fost greu la inceput. dar trebuie sa te gandesti tu ca nu esti singur chiar daca mama te este acolo sunt sigur ca te iubeste si tot timpul se gandeste la tine pentru ca esti copilul ei. singurul lucru care il poti face este sa incerci si u sa intri in conversatii cu colegii, sa deschizi si u subiecte cand stai in grup si vb. poate gasesti vreun coleg care sa aveti aceleasi pasiuni fotbal baschet etc. sau mai nou vb despre calculatoare faceti schimb de jocuri cehstii de-astea in care sa intri in legatura cu ei.
pentru ca sunt sigura ca nu o sa te dea la o parte colegii daca incerci si u sa intri in vorba cu ei.
sper ca nu te-am ametit cu atat scris dar mno...am simtit si eu cum este sa fi singur cand esti adolescent si stiu cum este...

| Laugh25 a răspuns:

Nu ar trebui sa fie asa ptc nu trebuie sa te lasi.bagate tu in vorba fi activ la scoala, vb cu baieti spune lucruri distractive, ptc asta va place cam atat