| anonim_4396 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutorul vostru. Cred ca am o viata groaznica si stiu ca e totul din vina mea. Incep sa cred ca nu o sa fac nimic cu viitorul meu. Am 17 ani, invat destul de bine. as putea invata foarte bine daca as pune mana pe carte. Sunt la o clasa de stiinte sociale si ma pasioneaza comunicarea cu cei din jurul meu, motivarea, autosugestia etc. Nu am decat 3 prietene mai apropiate si o sora, dar de curand nu ma mai simt apropiata fata de nici una din ele. Toate au relatii si alte preocupari... Sunt prietena cu colegii de clasa, dar nimic mai mult. Parintii mei sunt divortati de mult timp, nu am stiut niciodata cum e sa ai un tata care sa fie acolo pentru tine, tatal meu este alcoolic si uneori nici nu stie cati ani am. Nu sunt apropiata nici fata de mama, stiu ca imi vrea binele dar ea are o gandire mai veche si orice am vorbi aduce in discutie partea religioasa. Nu am o situataie financiara buna si ma simt deseori saraca vazand atati adolescenti cu bani pe facebook sau la scoala. Am incercat sa ii ajung lucrand la promotii ca sa mai castig bani, acum incerc sa strang pentru majoratul meu dar este foarte greu.
Nu stiu, simt ca am niste probleme destul de mari legate de increderea in sine, stima de sine, sociabilitatea. Am observat ca nu pot sa leg prietenii, nu pot sa ma bag in seama cu altii pentru a face cunostinta cu ei. Mi se pare ca le las impresia ca caut atentie, gen care cauta "anturaj". La fel si pe facebook, nu ma bag in seama cu baieti pe chat, nu dau like-uri prea usor si nu las comentarii decat la persoanele pe care le cunosc. Simt ca alerg in acelasi cerc ca un hamster de laborator. Aceiasi oameni, aceleasi discutii, barfe, aceleasi locuri, aceleasi dezamagiri si tot asa. Am avut doar 3 relatii pana acum si nici una serioasa. Nu las pe nimeni sa se apropie de mine, de fapt nici nu ma mai intereseaza o relatie acum. Totusi, toti din jurul meu sunt in relatii serioase si lungi si ma vad ca pe o forever alone. E ciudat ca atunci cand cunosc pe cineva in special un baiat, abia daca pot spune cateva cuvinte sau sa il privesc in ochi. Cred ca imi pasa prea mult ce cred ceilalti, gandindu-ma ca voi fi criticata de ei si astfel ajung sa nu mai fac nimic ceea ce e si mai rau.
Problema e ca am si standarde mari, stiu asta si nu stiu ce sa fac. As fi vrut sa fiu populara, sa am mai multi prietenii apropiati. Dar cine are timp de asa ceva? Acum e foarte multa presiune caci se apropie Bac-ul si admiterea, deci o importanta decizie pentru viitorul meu. Vreau sa fac ceva important, vreau sa ies din tara, vreau bani, vreau sa le pot oferi copiilor mei ceea ce eu nu am avut, vreau faima, vreau sa vad lumea. Stiu ca sunt vise desarte si probabil acum voi radeti de mine, dar daca altii au putut sa faca asta eu de ce nu as putea? Da, sunt nebuna ca gandesc asa si probabil visele mele vor fi spulberate cand dau de adevaratele greutati ale vietii. Am fost la niste cursuri de canto si mi s-a spus ca am o voce cat de cat buna, dar ca falsez foarte mult. Mi-au recomandat niste cursuri de muzica populara/opera dar costau prea mult ca sa mi le pot permite. Ma gandeam apoi la ceva legat de Relatii publice si publicitate, dar sa fim seriosi aici sunt sanse mici sa gasesc ceva sau sa fie bine platit.
In fine, bat deja campii... poate aveti vreun sfat pentru mine. Chiar as aprecia.

4 răspunsuri:
| darnme a răspuns:

Stiu ca am nevoie de o schimbare majora, ce pot face?

| darnme a răspuns (pentru darnme):

Aa si am uitat sa spun ceva, sunt cam complexata de felul in care arat.

| Sebastian2014 a răspuns (pentru darnme):

Daca nu vrei sau nu poti sa-mi scrii un email da-mi aici un mesaj privat

| Sebastian2014 a răspuns:

Am zambit cand am citit intrebarea ta pentru ca EXTI PE DRUMUL cel bun.Si eu vreau sa urmez o viata optimista si iubesc cand aud pe cineva ca vorbeste cu incredere.De firea mea sunt timid.Ar trebui sa ma opreasca asta? Si eu ma zbat in fiecare zi, si chiar ieri parca innebuneam, toate s-au adunat, parca nu-mi gaseam locul, dar m-am calmat.Nu stiu cat de mari vise ai tu, dar daca ti le-as spune eu pe ale mele cred ca si tu ai rade pentru ca sunt enorm de mari si ce incerc eu sa fac nu a mai facut nimeni.Nu vreau sa mai zabovim aici, as vrea sa vorbim, daca vrei si tu bineinteles prin mail-uri. Mail-ul meu e :sebastian199552@yahoo.com.Daca doresti sa vorbim mai multe lasa-mi acolo un mesaj si o sa incerc sa te sfatuiesc cat de bine pot eu! O zi faina sa ai! happy