| Josh165 a întrebat:

Buna!
Am nevoie de ajutor urgent,este un baiat in clasa mea care se ia de toata lumea,ne scuipa ne injura si ne loveste,am vorbit cu diriga si cu directorul si tot nu s-a rezolvat nimic,azi l-am infruntat si m-a provocat la parte-n parte maine dupa scoala,problema e ca eu nu m-am batut niciodata,as vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi, nu vreau sa aud raspunsuri gen "nu e bine sa te bati"
Credeti-ma nu mai sunt alte variante, ofer funda si vot.

Răspuns Câştigător
| Xelon a răspuns:

Ok atunci...
In primul si primul rand nu trebuie sa iti fie frica, daca te cuprinde frica si neîncrederea sa stii ca o sa mananci bataie trebuie sa fii tare pe pozitie, o bataie parete-n parte inseamna o bataie 1 pe 1 deci toata atentia ta trebuie sa se concentreze doar asupra adversarului,tine mereu garda sus (nu o sa ma apuc acum sa iti explic cum sa iti tii garda sau cum sa tii pumnul gasesti pe net asta),in mod normal loviturile de picior sunt mai eficiente ca si cele cu pumnii dar in cazul tau fiind incepator o sa fie foarte lente si s-ar putea sa te prinda cu garda jos, deci inceraca sa lovesti cu pumnii si nu incerca sa il lovestii cu picioarele, iar acum o sa iti spun cum sa il pui la pamant fara sa il lovesti in fata, astpeapta momentul potrivit si lovestel tare cu pumnul chiar in stern(intre pectorali acolo e o zona care nu este protejata de muschi)daca il lovesti acolo iti garantez ca nu o sa ii mai trebuiasaca sa se bata never, iti spun din propria experienta ca o lovitura acolo este incredibil de dureroasa,
Bafta, dar sa stii ca nu o sa rezlovi nimic cu asta.

9 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Daca nu ai mai avut de-aface cu batai, o sa fie greu.
Dar iti spun o smecherie:
Cand vine spre tine, ii dai un picior in bilute si se va termina foarte repede aceasta bataie.happy

| danay72 a răspuns:

Dacă te bați și faci cum face el,și tu procedezi exact ca el și nu îl vei schimba în a înceta cu bataia. Cel mai bine e sa vorbești din nou cu dirigintele, dar și cu părinții tai,pentru ca vor ști ce sa faca. Gândește-te ca poate și tu, apoi vei fi pedepsit de profesori, dacă te bați. Nu uita ca ce semeni, aia culegi, adică nu te astepa sa nu suporți consecințe la acțiunile tale.

| FaraNume1245 a răspuns:

Chiar daca nu vrei sa vezi asta, dar bataia nu e buna. Gaseste o alta cale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PAi în primul și în primul rand nu te duci singur sa te "bați" singur, ci Îți iei și alți colegi ca sa ai apărare în fața lui.
În al 2 lea rand bătaia nu e cel mai bun mod de a rezolva o treaba. Vorbeste-i frumos, iar dacă nu merge cu frumosu înseamnă ca are o problema la rotite.
Nu cred ca te-am ajutat prea mult
K pa

| Josh165 explică (pentru anonim_4396):

Eu chiar nu am vrut sa se ajunga aici,dar nu am alta solutie i-am dat si bani si tot nu se opreste,nu mai este alta cale, nu ma bat doar pentru mine o fac pentru toti colegi, nu mai vreau sa permit sa fim toti terorizati de el, nu o sa fiu singur toata scoala o sa fie acolo si daca nu ma ajuta nimeni, o sa stearga pe jos cu mine.

| Xelon a răspuns (pentru Josh165):

Ok, inainte sa te ajut vreau sa clarific niste lucruri, nu vreau ca maine daca mananci bataie sa vii si sa mi te plangi ca este vina mea ok?
Sfaturile pe care ti le dau sunt sfaturi genereala, adica eu nu am de unde sa stiu ce reflexe sau ce viteza de reactie ai tu, daca crezi ca esti de acord iti voi da cateva ponturi.

| Josh165 explică (pentru Xelon):

Desigur orice sfat este bine venit.

| Xelon a răspuns (pentru Josh165):

Ok atunci...
In primul si primul rand nu trebuie sa iti fie frica, daca te cuprinde frica si neîncrederea sa stii ca o sa mananci bataie trebuie sa fii tare pe pozitie, o bataie parete-n parte inseamna o bataie 1 pe 1 deci toata atentia ta trebuie sa se concentreze doar asupra adversarului,tine mereu garda sus (nu o sa ma apuc acum sa iti explic cum sa iti tii garda sau cum sa tii pumnul gasesti pe net asta),in mod normal loviturile de picior sunt mai eficiente ca si cele cu pumnii dar in cazul tau fiind incepator o sa fie foarte lente si s-ar putea sa te prinda cu garda jos, deci inceraca sa lovesti cu pumnii si nu incerca sa il lovestii cu picioarele, iar acum o sa iti spun cum sa il pui la pamant fara sa il lovesti in fata, astpeapta momentul potrivit si lovestel tare cu pumnul chiar in stern(intre pectorali acolo e o zona care nu este protejata de muschi)daca il lovesti acolo iti garantez ca nu o sa ii mai trebuiasaca sa se bata never, iti spun din propria experienta ca o lovitura acolo este incredibil de dureroasa,
Bafta, dar sa stii ca nu o sa rezlovi nimic cu asta.

| Xelon a răspuns:

Eu m-am batut de o gramada de ori si pot sa iti spun un singur lucru mereu exista o alta cale, bataie este argumenutl prostilor.

| Josh165 explică (pentru Xelon):

Multumesc mult!