| PikaChuVB a întrebat:

Am nevoie de ajutor, urgent!

Mai este putin si trebuie sa scriu profilul pentru liceu, dar nu stiu care este mai potrivit pentru mine. La fel si cu liceul, sunt din Calarasi dar pot merge la liceu in Bucuresti ( asta daca gasesc unul in care sa am incredere )

Ce profil mi s-ar potrivi mai bine avand in vedere ca :
- Imi plac : engleza, matematica, fizica, istoria Angliei, artele ( muzica, desen ) si am inclinatii pe partea cu " logica "
- Nu imi plac : franceza, geografia, tehnologia, chimia, biologia

Ma gandeam la mate-info intensiv engleza sau bilingv... dar nu stiu care mi s-ar potrivi. Imi este foarte frica de M1, abia astept sa scap de chimie.

Legat de licee din Bucuresti, ma gandeam la Cosbuc dar am auzit ca este plin de homosexuali sau alte minuni de genul si zvonuri despre coruptia, ticalosia si abuzurile de acolo. As vrea un liceu bun pe partea cu engleza. Ce imi recomandati?

Multumesc.

2 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Mergi pe mate-info. Dacă îţi place engleza, mergi pe mate-info intensiv sau bilingv, e perfect.
Chimia nu-ţi face aşa multe probleme. Se axează pe mate şi fizică, iar astea îţi plac, aşa că poţi da liniştită.
După aia poţi urma orice facultate. Medicină, Politehnică, Jurnalism, Litere etc. Ăsta e avantajul profilului: ai orice posibilitate după terminarea lui.
Succes! (:

| ?ndrei a răspuns:

Cred că ți s-ar potrivi profilul de mate-info dacă zici că îți place matematica și fizica. De chimie nu te vei scăpa dar nu e așa grea. Dacă nu o alegi pentru bac, foarte probabil ca profesorul de chimie să nu te streseze cu ea.
După ce termini acest profil o să ai posibilitatea să-ți alegi aproape ce facultate vrei. Poți urma și medicina, (știu cazuri, cu bursă). Majoritatea urmează o politehnică. Eu am terminat acest profil și acum sunt la Poli, Electronică.
Eu zic că e mult mai ok ca restul profilurilor. Nu te lăsa speriat de M1, e doar cu câteva lecții în plus față de M2...și cu vreo două necunoscute laughing
Eu îți recomand acest profil, baftă!