| Fiorella00 a întrebat:

Bună, am nevoie de ajutorul vostru.
Vorbesc de 3 luni cu un băiat ce suferă de depresie, anxietate. Totul este din cauza ca o urăște pe fosta lui iubită ce i-a făcut mult rău pentru că l-a abandonat și l-a făcut să simtă că el este devină. De un an de zile este tot asa si mereu imi spune ca vrea sa se răzbune pe ea. M-am atașat foarte mult de el, am început să am sentimente pentru el, este un băiat foarte bun. Îmi doresc să îl ajut sa treacă peste dar nu știu cum. Conversațiile pe care le-am avut cu el doar aducea spre a imi spune ca nimeni si nimic nu il poate face să iasă din această stare. Mi-a mărturisit că si el are sentimente pentru mine, că s-a atasat de mine pentru că mă consideră o persoană bună. Uneori imi spune ca daca nu ar fi în starea asta, pe care nu il lasa sa accepte iubire din partea mea, ar fi încercat ceva cu mine. Am crezut ca poate dacă îi ofer iubire îl v-a putea ajuta sa treaca peste dar se pare ca nu este asa. L-am îndemnat să meargă la un psiholog pentru al ajuta să se vindece dar refuză spunându-mi că nici asta nu îl v-a ajuta. Uneori mă gândesc că poate nu sunt eu ceea care îl v-a putea face să iubească pentru a putea trece peste, ca nu sunt eu indicata.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ii vine bine un tratament antidepresiv si arata-i documentarul secretului sa invete ca ceea ce gandeste atrage

| Violleta2022 a răspuns:

Da-mi voie sa ma indoiesc ca te iubeste sau tine la tine, daca toate gandurile lui sunt de razbunare pentru o fosta si numai despre asta voreste.

Nu este normal sa aduci in relatia actuala, prostiile din cea anterioara. Nici macar sa faci comparatii intre femei, sau sa pomenesti de o fosta iubita, celei actuale.

Iti dau un singur sfat: renunta la aceasta relatie ca nu va fi niciodata fericita. Omul are niste obsesii nesanatoase care iti vor aduce in final nefericirea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna,

Legat de partea cu depresia... nu prea putem stii ce este in mintea omului cand trece prin astfel de momente. Are intr-adevar un blocaj si nu prea este usor de rezolvat.
Este greu de trecut peste un moment depresiv, mai ales cand gandurile nu ii dau pace unei anumite persoane.

Dar aici lucrurile se pot diviza, in doua parti. Prima ar fi faptul ca aceste persoane sunt constiente ca au o anumita problema, si ca vor sa treaca peste. Nu stiu cum, dar poate cauta acea rezolvare, venind de oriunde. O voce, sa ii spuna exact ce sa faca si cum, sa se simta iar bine.

Si mai este si a doua parte, in care aceste persoane nu incearca sa iasa din starea respectiva (desi nu prea stiu de ce ar face asta).

Inca nu esti intr-o relatie cu el din ce ai spus, nu esti presata, obligata sau indatorata lui, sa il ajuti. Inteleg ca vrei sa il ajuti, si poti incerca sa faci asta. Poti, cum ai facut deja, sa ii spui clar, ca esti acolo pentru el si ca ai vrea ca el sa treaca peste. Sa lase naiba copilariile cu "razbunare" si alte prostii de copii, ca doar face parte dintr-o triada care a otravit fantani prin orient si trebuie sa se razbune pe vreun clan sau ceva. S-a intamplat ce s-a intamplat cu acea fata, ar trebui sa o lase in pace. Asa zisa "razbunare" nu este decat o prostie. Nu de asta are nevoie el.

Ii explici aceste lucruri, vezi ce se intampla, discuta cu el sa stii exact daca vrea sa incerce sa scape din situatia asta, si vezi daca poti sa il convingi sa mearga la un psiholog (este extrem de usor sa mearga si sigur o sa il ajute acest lucru).
Daca refuza si nu vrea in continuare, tu NU trebuie sa te simti vinovata. Aici nu mai depinde de tine. Sunt convins ca nu ai vrea sa stai langa cineva care o tine pe a lui referitor de un anumit lucru imaginar, ce crede ca l-ar face sa se simta bine... cand simpla ta prezenta ar trebui sa il faca sa se simta bine.

Tu esti tu, iar daca o sa trebuiasca sa ajuti pe cineva sa treaca peste ceva, sau daca o sa trevuiasca sa fii langa o persoana toata viata, cu siguranta o sa fii. Poate langa el, poate langa alt baiat, asta tine doar de timp.

Deci nu te stresa asa de tare happy
Bafta!

| Fiorella00 explică:

Am nevoie de un sfat, chiar și o părere este bine venită.