| AnGeL13w a întrebat:

Am o dilema! Ok...Este vorba de 2 baieti. Pe primul, X, e de la mine din scoala si l-am intalnit intr-o excursie.Ne-am imprietenit si am inceput sa ne intelegem super bine. A avem 1000000 de lucruri in comun. Apoi el mi-a zis ca ma place si ca ar vrea "sa fie cu mine ". Am ramas statuie! CE PAPUCII MEI, NU-L CUNOSTEAM DECAT DE 2 ZILE! Pentru ca mie nu-mi placea de el decat ca amic, iar eu (fiind o persoana care refuza greu ceva, si care nu vrea sa raneasca pe nimeni si vrea sa multumeasca pe toata lumea, uitaind sa se mai gandeasca si la ea )nu am stiut ce sa raspund incepand sa ma balbai. El mi-a spus ca imi va da un ragaz de cateva zile sa ma gandesc.Intre timp ne-am purtat "normal" unul cu celalat, dar apoi acele cateva zile au trecut aceeasi intrebare "inspaimantatoare" venind din nou. Mi-am luat inima-n dinti si i-am spus ca el e un baiat super si etc., dar nu vreau sa fim mai mult decat amici. S-a cam suparat, dar n-am avut ce face. A trecut vacanta de vara, un nou an de scoala aflandu-se inainte. Iar el mi-a marturisit ca inca ma place.
Apoi s-a ivit la orizont Y, cu care nu schimbasem doua vorbe niciodata, dar care a venit la mine intr-o zi spunandu-mi ca s-a indragostit de mine, apoi aceeasi intrebare daca vreau "sa fiu cu el ". DOAMNE! Dar intr-adevar Y era foarte dragut, si in loc sa-l refuz am facut marea greseala de a-i spune ca nu stiu nimic despre el si ca as vrea sa il cunosc mai bine.
A doua zi a venit la mine si a incepu sa-mi insiruie ce-i place sa faca, filmul preferat, genul de muzica favorit, blablabla... Apoi mi-a pus si el cateva intrebari despre mine iar apoi a spus :
Y : "Pai mi se pare ca ne cunoastem destul de bine, acum pot sa te sarut?"
Phiuuuu, noroc ca l-am oprit la timp spunandu-i ca tatal meu e foarte protectiv si exigent mai ales in legatura cu baietii(ceea ce este foarte adevarat ) iar el a spus :"Nui nimic am sa vorbesc eu cu el! Orice parinte apreciaza asta! " (de apreciat, apreciaza dar nu inseamna neaparat ca o sa si accepte, mai ales tatal meu ) Apoi m-a intrebat unde stau si inainte sa plece m-a sarutat pe obraz!
Problema e ca X (PRIMUL BAIAT) a vazut toate acestea si s-a infuriat luandu-se la bataie in fiecare pauza cu Y din diferite motive. Am incercat sa vorbesc cu X dar nu m-a lasat, fugind mereu de mine. Colegii mei mi-aiu spus ca e DISTRUS!
Am facut doi baieti sa sufere, ceea e cumplit pentru mine, facandu-i sa se certe pe mine spunand care m-a vazut primul, pe care-l iubesc mai mult s. a. m. d.(de parca as fi un fel de trofeu, nu un om su sentimente)
Urasc situatia asta, mai ales ca am inceput sa ma indragostesc (putin)de Y (AL DOILEA BAIAT ) si nu stiu ce sa fac, creieru meu spunand "Nu", dar inima spunand "Da".( in afara problemei cu tata care ar spune un "nu" categoric)! HEEEEELP!
Va rog, imi poate de cineva o solutie salvatoare care sa impace pe toata lumea (inclsiv pe mine)?

Răspuns Câştigător
| Metaloco a răspuns:

Daca sau luat la bataie din pentru tine sun prosti scuze daca te simti ofensata...parerea mea ii sati ceri scuze la amandoi pentru cele intamplate k intr-un fel ii si vina ta dar din cate am citi u ai gresit fara sa vrei si sai impaci si sa le spui k vrei sa fi amici cu amandoi nimic mai mult.k oricum nu dispera ca mai ai timp sa-ti gasesti baiatul potrivit

3 răspunsuri:
| PatyKan a răspuns:

Nu prea exista cale de mijloc aici: ori esti cu X ori cu Y [poti fi cu amandoi in acelasi timp, insa doar ai inrautati situatia]
Solutii salvatoare iarasi nu prea sunt... Tu sti mai bine, care iti este simpatic, pe care il iubesti. Ca sa fi multumita, trebuie sa faci ceea ce crezi ca e mai bine, sa iti asculti inima.
Nu e vina ta, dar e normal sa te simti intr-o oarecare masura vinovata pentru suferinta primului baiat. Asa e viata. Va trece el peste dezamagirea asta dupa o vreme.
Succes la gasirea solutiei happy

| juleees a răspuns:

Hmm.e o intrebare buna. uite gandeste-te pentru cre din ei ai sentimente si langa cre te-ai vedea fericita aici e vb de tine nu de ei asculta ce iti spune inima nu ce spun altii.iti dai seama ca pentru x a fost ceva cam aiurea sa te vada cu alt baiat tu stiind ca te place
ai grija ce faci

| Bubyx1 a răspuns:

Parerea mea sa nu te uiti la frumusete, sa alegi baiatul pentru care simti ceva si daca cu baiatul x te intelegi bine ca amici.incearca sai explici ca nu vrei sa strici aceasta situatie pentru a fi cu el un timp scurt.si dupa despartire sa nu va mai vorbiti deloc daca te combini cu y fa bine sa nu va vada x.Incearca sa te interesezi pe la prietenii amndurora.care tine mai mult la tine.Incearca sa stai departe de amandoi un timp si gandeste la rece tot pentru care iti bate inima pe ala alege-lbig grin pune'i la teste, care face mai multe pentru tine cred ca este ce'l care merita.