| oo4099 a întrebat:

Buna!
Am nevoie de o comparatie intre Cambridge, Ielts si Toefl.As vrea sa aplic la o universitate din Marea Britanie si as vrea sa stiu care e mai ok. Stiu ca Toefl nu e certificat la prea multe universitati din UK. Pot spune ca sunt indecisa intre Cambridge si Ielts.M-ati putea ajuta cu niste informatii?
As fi recunoscatoare.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cambridge am inteles.Dar celelalte doua de unde le-ai scos? Nu sunt in nici un Dex.Nici englez nici roman si nici in alta limba.Alege Cambridge.Ca doar pe aia ai scris-o corect.

| oo4099 explică (pentru darrio2007):

Aham...da un search pe Googlewinking Daca am pus intrebarea e clar ca nu intreb de lucruri imaginare.Multumesc pentru ajutor oricum.

| darrio2007 a răspuns (pentru oo4099):

Nu te-am ajutat cu nimic.

| oo4099 explică (pentru darrio2007):

Stiu.Din politete.Ti-ai irosit timpul cu un raspuns care nu a ajutat.

| darrio2007 a răspuns (pentru oo4099):

Problema e ca IELTS si TOEFL sunt niste teste.Nu facultati.

| oo4099 explică (pentru darrio2007):

Ok,dar eu ma refeream la teste.Am precizat faptul ca vreau sa dau la o universitate din UK pentru a afla care e mai ok pentru ca in America din cate stiu facultatile nu dau 2 bani pe testul Cambridge.

| darrio2007 a răspuns (pentru oo4099):

Ok.Poate eu am inteles gresit.Te pup.Pa.

| Metalbrain a răspuns:

Ambele sunt la fel de bine recunoscute, dar din cate am inteles de la profa mea de engleza, ielts-ul ar fi putin mai usor ca dificultatewinking