| MaRiAnAsg a întrebat:

Bună! Am nevoie de păreri!
Nu mai îmi suport familia, mai mult spus nu-mi suport frați pur și simplu nu-i mai suport mai ales pe sora mea cu un an mai mică.
Ce aș putea face în privința asta?
Chiar nu știu ce să mai fac!

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca ai si dezolta de ce anume nu iti suporti fratii in speta sora mai mica, si ce varsta aveti voi, poate te-am putea sfatui in acest sens

| MaRiAnAsg explică (pentru Simpatic):

Bună mă bucur că te-ai deranjat să-mi raspunzi!
Dacă te-aș putea ruga să citești ce i-am răspuns celalaltei persoanei te rog

| Simpatic a răspuns (pentru MaRiAnAsg):

Am citit acum mai jos cum mi-ai indicat si inteleg ura fata de sora ta, de ce o ai
sunteti mici de ani, noi persoanele mature nu ne batem cu fratii nostri mai mari, si da am frate si sora mai mari ca mine pe care lejer ii dau cap in cap, dar niciodata nu s-a pus problema astfel si nu ne-am injurat s-au batut si nici nu se va intampla vreodata, pentru ca suntem oameni maturi!
in ceea ce o priveste pe sora ta, pare nu doar un copil nesimtit, dar este cumva alintata de parinti si de aceea se comporta asa!
ce ai putea tu sa faci asta nu stiu, daca ai para-o parintilor nu cred ca te-ar ajuta cu nimic
o sa zic cu o nota ironica dar poate fi o solutie si anume sa te apuci de un sport de contact precum kickbox-ul dupa cateva luni de antrenament o lasi pe sora ta sa te provoace, in momentul cand te mai loveste ii dai 1-2 lovituri usoare la corp si va intelege faptul ca atunci cand ai tehnica si forta, altcineva care doar masa mai mare dar nu tehnica si forta in lovitura...nu se mai pune cu persoana cu kg mai putine dar mai "puternica"!
a demonstrat-o bruce lee! desi era "slab" avea 60-64 kg, avea o viteza si o forta in lovitura cum alti sportivi profesionisti nu au nici la 80-90 sau 110 kg!
in fine, nu trebuie sa tii dusmanie pe sora ta, caci astfel aceste lucruri se vor transforma in ceva obsesiv si cine stie ce vei face intr-o zi
vorbeste cu ea si afla de ce se ia de tine, de ce nu te suporta, ce nu-i place la tine sau in atitudinea ta!

| MaRiAnAsg explică (pentru Simpatic):

Deci chiar răspunsul tău m-a făcut sa mă simt mai bine sincer!
Din păcate treaba cu sportul nu merge fac deja baschet și nu ma laud dar sunt una dintre cele mai bune fete din echipă deseori be pune antrenorul să jucăm 1v1 în general o bat pe sora mea fără probleme(și ea practică acest sport de când o fac și eu )nu fac de mult timp dar sunt genul de persoană sportivă adică am o îndemânare anume pentru orice sport
Oricum o las în pace să mă urască cât vrea voi încerca să o ignor să nu mă mai intersecteze cu ea deși nu-mi prea doresc asta...în orice caz am aplicat la liceul militar și sper că voi intra!? așa sigur nu mă voi mai întâlni cu ea

| Simpatic a răspuns (pentru MaRiAnAsg):

Ma bucur ca gandesti asa!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai de ales pana cand vei implini 18 ani, taci si asculti de parinti ca aia este obligatia ta de copil.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ce varste aveti? Daca sunteti toti adolescenti e perfect normal sa aveti drama in casa, aproape zilnic, sa nu va mai intelegeti.In perioada aceasta te loveste din plin mentalitatea,, toti sunt impotriva mea, nimeni nu ma intelege!''.E o perioada dificila peste care veti trece, dar peste care nu se poate sari, asta e adevarul.Incercati totusi sa va intelegeti cate se poate, pune-te in locul lor pentru o secunda, nu te gandi numai la tine.

| MaRiAnAsg explică (pentru dullcat):

Mulțumesc că mi-ai răspuns
dacă te rog ai putea citi mai jos, eu zic că am un motiv întemeiat să cred că mă urăște și că nu mă suportă... uneori n-am impresia asta dar deseori o am, probabil văď lucrurile în altă perspectivă din cauza vârstei... sper doar să treacă oricum am de gând să plec la liceul militar fiind departe de ea poate când mă voi întoarce nu mă va urâ atât de mult

| serputz a răspuns:

Iti recomand o portie de bataie de la maicata. Pe langa asta potisa mergi la biserica si sa inveti ceva. Stai cuminte ca fratii is cei mai importanti

| MaRiAnAsg explică (pentru serputz):

Da adevărat frați sunt cei mai importanți!
mulțumesc că te-ai deranjat să-mi raspunzi chiar dacă răspunsul nu e pe placul meu...totuși vreau sa te întreb dacă ai frați/surori și care e diferența de ani, așa cum spui tu frați sunt cei mai importanți de acord dar ti-ar plăcea să ai o soră cu nici un an mai mică decât tine să te bată și înjure? am avut un accident de mașină anul trecut și când mam întors acasă de la spital fiind în ghips ea a râs și a făcut mișto de mine chiar dacă după părerea mea ea are o parte de vină în cazul accidentului, țin sa menționez că deși este cu un an mai mică decât mine este și mai înaltă și mai mare în greutate
Ieri mi-a spart gura dar nu te gândi că a curs sânge și atât..nu,buza mea e umflată și a făcut și hematom cred iar un dinte se mișcă foarte tare astăzi urcam scările de la corul biserici și din joacă i-am dat una nu tare, ea s-a întors și mia mai dar una peste gură apropo ziceai că nu merg la biserică să știi că merg deși pare că tineri nu merg la biserică nu este adevărat! merg duminică de duminică astăzi am fost chiar și la vecernie de obicei nu merg dar se întâmplă să merg. Ce e clar zic eu este că nu mă suportă așa cred! Nu mi s-a părut niciodată că mă iubește.
Așa cred ca ți-am zis ce trebuia să știi în mare pentru a mă judeca!?