| AnemonaP a întrebat:

Am nevoie de un sfat..Colega mea de banca este cea mai buna prietena a mea.Se intelege foarte bine cu o prietena de ai ei, sunt prietene de 3 ani si parca pe ea o iubeste mai mult, odata a si recunoscut asta.Cand se certase cu ea mi-a spus,, pe ea o consideram inainte prietena mea cea mai buna".Iar aceasta,, prietena" nu este chiar asa.Ma rog, e si la alta cls, iar pe mine ma vede mereu si poate de asta..Simt ca o respecta mai mult decat pe mine chiar daca eu ma comport mai frumos cu ea.De ce tine mai mult la ea? Pentru ca a inceput sa fie si ea putin mai cunoscuta de cand este la liceu? Nu stiu de ce o vede atat de perfecta, prietena asta a ei la scoala nici macar nu prea o baga in seama, dar ea o iubeste de nu mai poate.Si cand fac anumite lucruri, iar colega mea de banca se rasteste la mine sau imi spune lucruri mai urate ma gandesc la cealalta prietena a ei si ma gandesc ca ei nu i-ar spune asa ceva si ma simt cel mai prost din lume.Plus ca o considera frumusetea intruchipata,si nici macar nu este asa. Daca eu resping un baiat ea imi spune ca sunt foarte rea ca fac asta,dar prietena ei ii respinge instantaneu, nici nu ii baga in seama, ea se mandreste cu lucrul acesta si pe mine ma face rea..Nu stiu ce sa zic..Sincer,ar trebui sa ma pretuiasca mai mult, dar nu prea face asta.Nu as vrea sa vorbesc cu ea despre chestia asta, as vrea sa fac ceva, care..nu stiu..sa ii atraga atentia, sa fiu mai presus de prietena aia a ei si sa ii arat ca trebuie sa ma pretuiasca mai mult decat o face! Ce as putea face? Funda+vot
P.S. Fara raspunsuri stupide

Răspuns Câştigător
| TheRealDaniel a răspuns:

Nu poti tu sa controlezi faptul ca pe ea o place mai mult decat pe tine, tine de interes, poate fiind ca este mai populara, vrea sa ajunga si ea mai populara tinand cont ca nu te alege pe tine, poate doar o spune cu voce tare ca o prefera pe si in sinea ei stie ca tu esti mai buna, nu este oarba poate vedea si ea felul in care se comporta cu ea. Eu zic sa lasi lucrurile sa evolueze de la sine, fii alaturi de ea, nu te indoi de ea, sprijino la greu, nu te va uita, dovedeste-i ca tu ii esti cu adevarat prietena si nu pe interes, va aprecia atunci cand isi va deschide ochii si o sa-si dea seama ca popularitatea nu conteaza la fel de mult precum prietenia adevarata. Mult succes si rabdare.

1 răspuns:
| AllexandraXtzddrrra a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa ii raspunzi cu aceeasi moneda, imprieteneste-te si tu cu o alta colega si vezi cum reactioneaza, asava invata sa te aprecieze, fi mai indiferenta cu ea si daca intr-adevar iti este prietena isi va modifica comportamentul.