| AnnaT0508 a întrebat:

Bună,am nevoie de un sfat dacă se poate,chiar de acest mesaj va fi unul mai lung,sper ca cineva sa vrea sa îmi citească mesajul și sa îmi răspundă. Eu sunt fata, am 18 ani,par de 15, și la cum arat,dar poate și la comportament. Nu beau,nu fumez, și din păcate nu am prieteni aici unde sunt. Am fost intr-o depresie timp de 4 ani,și insfarsit pot spune ca ma simt mai bine. Legat de prieteni,ei toți au plecat în alte tari,eu rămasă aici singura (locuiesc în Republica moldova),vorbesc cu ei doar In mesaje, și ma vad cu vreo 2 din ei doar odată în an. In rest,eu am terminat școala,acum învăț într-o academie unde sunt singura fata din clasa, toti sunt băieți si suntem doar 7 in clasa,doar ca sunt de diferite vârste. La academie am rar ore,doar vineri și sâmbătă(învăț programarea). În rest nu am prieteni aici,deloc,nici măcar unul cu care sa pot ieși. Am și o boala genetica care nu îmi permite sa merg la sporturi,cum ar fi dansuri,înotul,și alte sporturi. Nu am frati,nu am surori,nu am rude de vârstă mea,sunt doar eu singura,stand acasă în fiecare zi,nefacand nimic decât sa stau pe telefon. Părinții îmi sunt alături,și mai ies cu ei uneori,dar eu as vrea prieteni, persoane de vârstă mea. Am avut un grup de prietene acum un an,dar m-au trădat,și din cauza asta eu nu mai am încredere în oameni,și îmi este chiar greu. Sunt o persoana extrem de sensibila,care plânge des,stiu ca nu e bine,si credeti-ma ca nu mi-as mai dori sa fiu asa,dar îmi este greu sa schimb acest lucru. Va rog sa veniți cu un sfat,ce as putea face ca să cunosc oameni? Am încercat odata sa merg la un centru de tineret,dar au ras de mine unii dintre ei, și am plecat din prima zi.

1 răspuns:
| AliSimpluro a răspuns:

E naspa, incearca sa te regasesti pe tine intr-o forma mai buna. Nu cred ca iti vei putea face prieteni prea usor, decat prin familie, ca oamenii toti sunt rai. Multa sanatate.