| MioaraParalescu a întrebat:

Buna tuturor!
Sunt un utilizator vechi al acestui site, am incercat sa ajut si am fost ajutat cu probleme de-a lungul timpului si pe aceasta cale tin sa va multumesc pentru ajutor.Nu mi-am pus niciodata problemele mele aici si nu am cerut sfaturi in legatura cu viata mea pentru ca am reusit sa ma descurc,asta pana acum.
Voi scrie aici un roman intreg, daca aveti rabdare sa cititi si imi puteti da un sfat va voi ramane recunoscator.
Am o multime de probleme si nu prea mai pot sa le fac fata, sufar de o depresie crunta care nu ma lasa nici sa dorm noaptea.De mic copil am fost mai timid cu toate astea am avut prieteni,nu multi ce-i drept dar am avut,tot din cauza asta eu fiind mai retras si mai timid am fost luat de multe ori in vizor de cei mai "smecheri" care ma mai luau la misto din cand in cand, mai primeam si cate o bataie dar nimic, nu imi placea sa invat si nu aveam nici un hobby.Am reusit sa trec cumva clasa a-8-a cu o medie mai mica si am ajuns la un liceu rau famat de la mine din oras unde am dat doar peste golani, smecheri, hoti de buzunare si mi-a fost greu sa ma adaptez dar pana pe clasa a-10-a dupa ce am fost bataia de joc si am avut mai multe incidente,batai, mi-au fost furate telefoane, mp3-uri si alte lucruri am reusit sa ma imprietenesc cu acesti indivizi,eu fiind baiat de casa a trebuit sa invat si eu sa fiu "smecher".Pe parcursul liceului am avut parte de amintiri urate si frumoase deopotriva, am facut multe chestii rele la indemnult tovarasilor mei, la scoala umblam drogati si beti in rarele ocazii in care mergeam la scoala in rest ne pierdeam timpul cu alte lucruri.Pana pe clasa a-12-a am legat o prietenie stransa cu acesti indivizi care imi erau dusmani de moarte cu cativa ani in urma. Dupa ce am terminat clasa a-12-a gasca noastra s-a destramat, multi au infundat puscarie iar ceilalti au plecat peste hotare. Vreo 3 luni s-a tinut cel mai bun tovaras al meu de mine sa merg cu el in Italia,dar am refuzat pentru ca eu am vrut sa raman aici alaturi de familia mea sa incerc sa imi fac un viitor aici,nu stiam cat de mult aveam sa regret aceasta decizie. Dupa vreo luna de zile de cand am terminat liceul prin intermediul varului meu am cunoscut o fata de care m-am indragostit pe loc! Mi-a fost foarte draga,parea o fata atat de inocenta si de buna dar pana la urma s-a dovedit a nu fi asa, dupa jumatate de an de relatie ne-am despartit si am suferit tare mult, pentru ca ea a fost prima fata pe care am iubit-o cu adevarat.Acum dupa 1 an de zile de la toate astea sufar de o depresie crunta care nu ma lasa sa imi traiesc viata. Datorita stilului meu de viata de dinainte din liceu imi e greu sa ma integrez printre oamenii normali, nu am incredere in nimeni pentru ca in trecut am fost tras pe sfoara de nenumarate ori din cauza ca am avut incredere.Si iata-ma acum,singur fara nici un prieten, dat la o parte de toata lumea, plin de amintiri majoritatea triste si nu stiu ce sa mai fac.La locul de munca nici nu mai vorbesc ca am un salar mizerabil din care nu se poate trai si totul e intors pe dos.M-am gandit sa ma si sinucid de cateva ori din cauza tristetii intense dar nu e o solutie.Nu mai pot trai in felul asta,cu tristetea asta de a fi singur si unele lucruri din trecut pe care nu le pot lasa in urma,pentru faptul ca nu ma integrez nicaieri, locul meu nu e aici, uneori ma simt ca un monstru.Singura solutie la care m-am gandit este sa ma inrolez in legiunea straina franceza din punct de vedere fizic indeplinesc cerintele, am o conditie fizica foarte buna, pot face 20 de tractiuni lejer, flotari nici sa nu mai vorbim.Totusi inca nu ma simt pregatit si voi mai sta 1 an de zile aici sa ma antrenez pana voi reusi sa alerg 20 km pe zi, abia atunci voi putea mege acolo.Stiu in ce ma bag si nu am nimic de pierdut.Asta e singura solutie la care m-am gandit, nu mai are rost sa raman aici.Voi ce credeti? Ce ar trebui sa fac in continuare? Orice sfat e bine venit si va multumesc ca a-ti avut rabdare sa cititi!

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Faptul ca ai reusit sa ne povestesti prin ce ai trecut, felul povestirii tale si modul in cara ai asternut aceste randuri, ma face sa cred ca totusi esti un baiat inteligent si cu o coloana vertebrala normala.
Faptul ca ai fost dezamagit in relatia ta de amor, nu cred ca ar fi un capat de lume.te-ai intrebat oare cati ca tine sunt in lumea asta? poate chiar si mai rau.
De parinti nu zici nimic/de frati.
Chiar crezi ca totul este pierdut? oare daca erai tintuit la pat era mai bine?
Incearca sa vezi si partea plina a paharului/ca esti sanatos/ca nu ai defecte si ca poti munci pentru a te intretine.
Incearca sa gandesti pozitiv si fii mai deschis, schimba-ti cercul de prieteni si vei vedea o mica schimbare, si o sa apara si soarele pe strada ta.
si poate si marea iubire.
O zi frumoasa sa aihappy

| MioaraParalescu explică (pentru caramela):

Multumesc pentru incurajari caramela si pentru ca ai avut rabdare sa citesti ''romanul'' meu laughing
Sper si eu ca lucrurile se vor rezolva in timp, daca nu exista intotdeauna o scapare.
Iti multumesc inca o data si iti doresc numai bine! happy

| caramela a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Cu mare drag, am citit pentru ca asta fac de cand ajut comunitatea, citesc si ajut acolo unde cred ca am ceva de zis.
O seara frumoasa sa aihappy