| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Sunt clasa a 11a profil mate info si parintii tot insista sa dau la medicina din cauza ca imi place sa stau prin spitale, nu mi-e frica de sange si sunt mai rece din fire. M-am apucat deja de pregatire la chimie si bio. La chimie sunt un mic geniu, mi se pare super si daca e sau dau examen(1 singura materie la alegere) voi da chimia. Biologia nu prea o suport,nu imi place deloc sa tocesc, uit repede, prefer de 1000 de ori mai tare sa rezolv probleme la chimie,fizica,mate,etc. Daca e sa intru la medicina pe baza chimiei mi-e frica sa nu fac fata din cauza acelor materii de tocit, iar parintii nu inteleg asta, imi tot spun ca e singura alternativa ca politehnica e grea, iar de la alte facultati iesi somer. Ce as putea face in situatia asta?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci in primul rand sa stii ca la medicina e mult de tocit, dar mult de tot. si de ce au impresia parintii tai ca medicina e asa de de viitor in tara asta. faci 6 ani de facultate, 4-5 de rezidentiat si la final castigi 1000 ron pe luna.

Oricum gandeste te bine ce vrei sa faci si spune le clar parintilor tai sa nu te oblige sa faci ce nu iti place, nu de alta dar sa iti iei campii facand ani de zile, poate chiar o viata intreaga ceva ce nu iti place. Si sa stii ca politehnica e mult mai usoara ca medicina

| JAYBEE a răspuns:

Buna baby.
daca vrei sa devii medic trebuie sa tocesti, adica in adevaratul sens al cuvantului. trebuie sa inveti non-stop, iar daca ti zici ca iti place atmosfera din spitale, te sfatuiesc sa pui mana si sa inveti.
pup}{