| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Sunt clasa a 11a profil mate info si parintii tot insista sa dau la medicina din cauza ca imi place sa stau prin spitale, nu mi-e frica de sange si sunt mai rece din fire. M-am apucat deja de pregatire la chimie si bio. La chimie sunt un mic geniu, mi se pare super si daca e sau dau examen(1 singura materie la alegere) voi da chimia. Biologia nu prea o suport, nu imi place deloc sa tocesc, uit repede, prefer de 1000 de ori mai tare sa rezolv probleme la chimie,fizica,mate, etc. Daca e sa intru la medicina pe baza chimiei mi-e frica sa nu fac fata din cauza acelor materii de tocit, iar parintii nu inteleg asta, imi tot spun ca e singura alternativa ca politehnica e grea, iar de la alte facultati iesi somer. Ce as putea face in situatia asta?

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Sa le explixi ca vrei sa faci ce iti place in asa fel incat sa imbini utilul cu placutul. Esti destul de mare si nu vrei sa ajungi la o anumita varsta in care sa regreti ca nu ai facut ce iti place si sa nu iti mai suporti munca. Roaga-i sa aiba incredere in tine si in dorintele tale pentru ca e viata ta, cere-le in continuare sfaturi de care sa tii cont intr-o oarecare masura. Eventual vorbeste si cu diriginta sau cu un profesor apropiat despre asta, iar daca sunt de acord cu tine ar fi bine sa vorbiti toti, impreuna cu parintii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, la medicina sau la politehnica la programare daca mergi ai succes.
Intereseaza-te sa vezi daca iti plac materiile de la facultate de la automatizari si calculatoare. La medicina iti trebuie memorie foarte foarte foarte buna.
Ambele sunt de succes, deci parintii tai nu ar trebui sa se supere, pentru ca tot vei avea succes, sunt sigura ca le poti pune astfel problema.
Solutia ar fi sa vezi la ce te pricepi cel mai bine si cqare sa si fie de viitor, apoi sa le dai vestea.