| ๑•ิ.•ั๑copilashroz๑•ิ.•ั๑ a întrebat:

Am nevoie si eu de un posibil dialog dintre un angajator si un angajat de aproximativ zece replici din parte fiecaruia pentru o tema la eng. Sunt abia clasa a 11a si nu prea am idee cum ar putea sa sune un astfel de interviu. Ma poate ajuta cineva? Nu vreau sa imi spuneti in engl, ci in romana. Va rog!sadsadsad

Răspuns Câştigător
| Fundă25 a răspuns:

Buna!

Pai, trebuie sa te gandesti cum ai fi tu in locul acelei persoane.
De exemplu, vrei sa te duci sa te angajezi la un magazin de haine, pe post de vanzatoare.
Vorbesti cu angajatorul, si evident, incepi cu formulele de salut. Apoi, ii spui angajatorului despre vechiul tau post, despre experienta ta, despre vechime. Dupa care, angajatorul intreaba despre salariu, discutati, iar la sfarsit dai un verdict. Acest verdict poate fi diferit. Poti spune ca angajatorul il va contacta pe angajat peste cateva zile, sau poti spune ca angajatul nu are experienta necesara pentru salariul care il doreste de aceea nu va fi admis, sau un final fericit : angajatul si` primit slujba.
Iata un exemplu:
-AR: Buna ziua. Cu ce v-as putea ajuta?
-AT: Buna ziua. Ma numesc Popescu Adelina si am citit anuntul din ziar cum ca ati avea nevoie de o vanzatoare.
-AR: Asa este. Avem nevoie.
-AT: Si eu as fi o candidata la acest post.
-AR: In cazul acesta, dati`mi cateva detalii despre dumnevoastra.
-AT: Asa cum am spus, ma numesc Popescu Adelina, am 34 de ani si sunt din Timisoara.
-AR: Ok. Unde ati mai lucrat inainte? Cat timp?
-AT: Ultima slujba am avut`o la un magazin din mall, unde am lucrat 4 ani. Dar am mai lucrat si la alte magazine, pe perioade lungi.
-AR: Si cu aproximatie, cam cat aveti vechime?
-AT: Tinand cont ca lucrez ca vanzatoare de la varsta de 23 de ani ani, am vechime 11 ani.
-AR: Felicitari! Sa trceme la subiectul legat de bani. Actualele vanzatoare de aici, care au vechime aproape 8 ani, au salariu in jur de 850-1000 de Ron.
-AT: Nu am mari pretentii in ceea ce priveste salariul, dar nu asa vrea sa fie unul foarte mic.
-AR: Nici noi. Intotdeauna ne dorim sa satisfacem dorinta angajatilor si a clientilor.
-AT: Ma bucur. Atunci cred ca un salariu in jur de 1500 de Ron, ar fi acceptabil, nu?
-AR: Daca nu va suparati, tinand cont ca sunteti noua, ar fi bine sa aveti un salariu de aproape 1400 de Ron. Cu timpul, salariul va creste.
-AT: Ok. Nu am nici o obiecte.
-AR: Asadar, doamna Popescu, maine va astept la ora 9. 00 sa discutam despre ultimele formalitati.
-AT: Voi veni, si va asigur ca voi fi punctuala.
-AR: Asa sa fie. Si, sa nu uit! Bun venit printre noi.
-AT: Va multumesc. O zi buna!
-AR: La revedere.

Cam asa consider eu. happy
Sper ca te-am ajutat.
O zi buna!