| ๑•ิ.•ั๑copilashroz๑•ิ.•ั๑ a întrebat:

Buna!big grin Am nevoie si eu de un posibil dialog dintre un angajator si un angajat de aproximativ zece replici din parte fiecaruia pentru o tema la eng. Sunt abia clasa a 11a si nu prea am idee cum ar putea sa sune un astfel de interviu. Ma poate ajuta cineva? Nu vreau sa imi spuneti in engl, ci in romana. Va rog!sad

Răspuns Câştigător
| Silvia a răspuns:

În clasa a 11a habar n-ai cum să faci un dialog între două persoane? Da' cu tema la mate cum faci dacă de asta nu eşti în stare?laughing

5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

-Buna ziua.Ma consider persoana potrivita pentru acest post deoarece dispun de calitatile necesare pentru a va reprezenta cu succes firma.Sunt sociabila, am rabdare, sunt o fire comunicativa, ma descurc bine in relatia cu oamenii, si caut de multi ani un asemenea loc de munca dar nu reusesc sa dau de el...etc.Bafta! :* >big grin

| valyalexia a răspuns:

Buna ziua, ma numesc... si am venit la acest interviu pentru angajare.
- (Angajator) Ce studii aveti?
-(Angajat) Am absolvit liceul si am luat bacalaureatul, cunostinte PC medii, experienta in domeniu 1 an...
-(Angajator) La ce firma ati mai lucrat?
-(Angajat) La SC blabla SRL
-(Angajator) Totul pare in regula de maine va asteptam pentru o proba de 2 saptamani
(Angjat) Va multumesc. La revedere

| dreamygirl a răspuns:

Dreamy_girl_1989 add me, si iti dau pe mess happy

| dreamygirl a răspuns:

Spune-mi mai multe depre tine
"Dupa cum stiti, am o experienta de cinci ani ca manager, lucrand pentru cateva companii de marime medie din Romania si Germania. Una din ambitiile mele profesionale este sa conduc o echipa mai mare, intr-o organizatie multinationala. Mi-a placut sa lucrez in strainatate si as vrea sa am din nou ocazia sa imi folosesc cunostintele de germana si franceza."

De ce iti doresti aceasta slujba?
"In afara posibilitatilor oferite, descrise in anuntul din ziar, am citit pe siteul dvs ca firma urmeaza sa se extinda in Germania. Asa cum ati vazut in CVul meu, vorbesc fluent germana.

As dori sa imi folosesc cunostintele de limbi straine pentru a va ajuta sa atrageti noi clienti in Berlin."
Ce ai vrea sa faci in cinci ani de acum?
Evident, sunt extrem de interesata de cursul carierei mele si imi doresc sa muncesc in postul pentru am aplicat, cat mai serios si mai eficient cu putinta. Sunt o persoana care munceste mult si are rezultate excelente de fiecare data, si sper sa fac acelasi lucru, intr-un post la nivel superior, si peste cinci ani.
Care a fost cea mai mare greseala din cariera ta de pana acum?
"Mi-am planificat cariera cu destula atentie, astfel incat nu am avut parte de nici un fel de catastrofe. Dar, ca toata lumea, uneori am facut greseli. De exemplu, la ultimul loc de munca, m-am aratat prea entuziasmata datorita unui anume proiect, mi-am canalizat toata energia catre acesta, uitand sa ma opresc, sa gandesc si sa planific. De atunci am invatat ca este de preferat sa fiu mai retinuta si sa gandesc inainte de a actiona, deci daca astazi ar aparea o situatie similata, stiu ca m-as descurca mult mai bine."

In ce mod/ situatii dai dovada de intiativa?
"Imi place sa pun lucrurile in miscare. De exemplu, de curand am organizat un eveniment de relatii publice, lansarea unui nou film romanesc, ceea ce a adus mai multi clienti si mai multa publicitate firmei pentru care am lucrat."
De ce esti interesata de o slujba care este mai prost platita si inferioara celei pe care ai avut-o pana acum?
"Pentru ca vreau sa lucrez intr-o alta industrie, si sa lucrez pentru o companie ca aceasta. De aceea, e nevoie sa fac un pas inapoi ca sa pot merge inainte. Evident, sunt ambitioasa, dar din ceea ce stiu despre compania dumneavoastra, cei care lucreaza si dau rezultate excelente sunt recompensati prin oportunitatile de a invata si a se dezvolta."

De ce exista o pauza de un/ doi/ cinci ani in CVul tau?
" Am facut o scurta pauza in cariera dupa nasterea copilului, dar acum a crescut si merge la gradinita. De fapt, de curand mi-am dat seama ca experienta de mama mi-a imbunatatit extraordinar aptitudinile oraganizatorice si administrative, care sunt necesare acestui post. De exemplu…"

De ce vrei sa parasesti actualul loc de munca?
In ultimii doi ani, am crescut profitul departamentului in care am lucrat cu 30%, am adus trei clienti importanti, si am prezentat o serie de articole in cadrul unor conferinte in Bucuresti. Acum sunt pregatita sa testez aceste cunostinte intr-un mediu profesional international."
Pari sa nu fii indeajuns de calificata pentru acest post. Esti de aceeasi parere?
"Am fost implicata in probleme legate de legislatia muncii, dar ceea ce imi ofera acest post este pregatirea pentru tribunal. Acest lucru este extrem de important pentru mine, ma intereseaza foarte mult si ar fi, in timp, o adaugire la cunostintele si experientele actuale."
Care sunt punctele tale slabe?
"Stiu ca uneori sunt sunt foarte tipicara in privinta managementului timpului, adica sunt zile in care apar la sedinte mult prea devreme. Asa ca oamenii ma pot percepe ca fiind prea zeloasa. Am invatat sa fiu mai relaxata si acum ajung la sedinte cu numai 5-10 minute inainte."

| dreamygirl a răspuns:

Spune-mi mai multe depre tine
"Dupa cum stiti, am o experienta de cinci ani ca manager, lucrand pentru cateva companii de marime medie din Romania si Germania. Una din ambitiile mele profesionale este sa conduc o echipa mai mare, intr-o organizatie multinationala. Mi-a placut sa lucrez in strainatate si as vrea sa am din nou ocazia sa imi folosesc cunostintele de germana si franceza."

De ce iti doresti aceasta slujba?
"In afara posibilitatilor oferite, descrise in anuntul din ziar, am citit pe siteul dvs ca firma urmeaza sa se extinda in Germania. Asa cum ati vazut in CVul meu, vorbesc fluent germana.

As dori sa imi folosesc cunostintele de limbi straine pentru a va ajuta sa atrageti noi clienti in Berlin."
Ce ai vrea sa faci in cinci ani de acum?
Evident, sunt extrem de interesata de cursul carierei mele si imi doresc sa muncesc in postul pentru am aplicat, cat mai serios si mai eficient cu putinta. Sunt o persoana care munceste mult si are rezultate excelente de fiecare data, si sper sa fac acelasi lucru, intr-un post la nivel superior, si peste cinci ani.
Care a fost cea mai mare greseala din cariera ta de pana acum?
"Mi-am planificat cariera cu destula atentie, astfel incat nu am avut parte de nici un fel de catastrofe. Dar, ca toata lumea, uneori am facut greseli. De exemplu, la ultimul loc de munca, m-am aratat prea entuziasmata datorita unui anume proiect, mi-am canalizat toata energia catre acesta, uitand sa ma opresc, sa gandesc si sa planific. De atunci am invatat ca este de preferat sa fiu mai retinuta si sa gandesc inainte de a actiona, deci daca astazi ar aparea o situatie similata, stiu ca m-as descurca mult mai bine."

In ce mod/ situatii dai dovada de intiativa?
"Imi place sa pun lucrurile in miscare. De exemplu, de curand am organizat un eveniment de relatii publice, lansarea unui nou film romanesc, ceea ce a adus mai multi clienti si mai multa publicitate firmei pentru care am lucrat."
De ce esti interesata de o slujba care este mai prost platita si inferioara celei pe care ai avut-o pana acum?
"Pentru ca vreau sa lucrez intr-o alta industrie, si sa lucrez pentru o companie ca aceasta. De aceea, e nevoie sa fac un pas inapoi ca sa pot merge inainte. Evident, sunt ambitioasa, dar din ceea ce stiu despre compania dumneavoastra, cei care lucreaza si dau rezultate excelente sunt recompensati prin oportunitatile de a invata si a se dezvolta."

De ce exista o pauza de un/ doi/ cinci ani in CVul tau?
" Am facut o scurta pauza in cariera dupa nasterea copilului, dar acum a crescut si merge la gradinita. De fapt, de curand mi-am dat seama ca experienta de mama mi-a imbunatatit extraordinar aptitudinile oraganizatorice si administrative, care sunt necesare acestui post. De exemplu…"

De ce vrei sa parasesti actualul loc de munca?
In ultimii doi ani, am crescut profitul departamentului in care am lucrat cu 30%, am adus trei clienti importanti, si am prezentat o serie de articole in cadrul unor conferinte in Bucuresti. Acum sunt pregatita sa testez aceste cunostinte intr-un mediu profesional international."
Pari sa nu fii indeajuns de calificata pentru acest post. Esti de aceeasi parere?
"Am fost implicata in probleme legate de legislatia muncii, dar ceea ce imi ofera acest post este pregatirea pentru tribunal. Acest lucru este extrem de important pentru mine, ma intereseaza foarte mult si ar fi, in timp, o adaugire la cunostintele si experientele actuale."
Care sunt punctele tale slabe?
"Stiu ca uneori sunt sunt foarte tipicara in privinta managementului timpului, adica sunt zile in care apar la sedinte mult prea devreme. Asa ca oamenii ma pot percepe ca fiind prea zeloasa. Am invatat sa fiu mai relaxata si acum ajung la sedinte cu numai 5-10 minute inainte."