| Dydydodo a întrebat:

Bună, am o amică... diferită de mine, dar totuşi este prietena mea si chiar dacă s-a schimbat de mult (in rau )eu tot sper ca o sa se schimbe. Anul viitor merge la liceu sau ar trebui sa meargă, părinti ei nu au încredere, ea a demonstrat de nenumărate ori imaturitatea, a avut mai mulţi iubiţi cu 6-7 ani mai mari ca ea, acum are doar unul de 25 de ani, ea are 14 ani. Vrea sa se mute la el, sa renunţe la şcoală, nu vede consecintele ea crede ca totul o sa se termine bine. Cum sa o fac sa înteleagă cât poate suferi din vina acestei decizi? Cum sa o fac sa înteleagă ca ea este doar un moft pentru acel baiat? Nu se uita in jur, ea nu vede cat de mult se chinuie mama ei pentru ca a renunţat la şcoala, (mama ei nu stie de această decizie). Am nevoie de voi...nu pot sa o las sa faca asta. Nu ma întelege, nu crede ca tot ce ii spun este adevărat. Nu imi doresc sa ajungă in fata faptului împlinit pentru a realiza ca a greşit.

Răspuns Câştigător
| Biankka a răspuns:

Buna!
Probabil ea crede ca ceea ce se intampla e cel mai frumos lucru din lume, iar voi(cei ce de fapt ii vreti binele) doriti sa o privati de fericire.
Acest "tip"(nu stiu cum sa il numesc altfel) cu siguranta nu o place pentru ceea ce este.Are 25 de ani,ar trebui sa fie om in toata firea,dar probabil ii lipseste o doaga. Ceva stiu sigur: nu e de bine,iar tu ar trebui sa faci intr-un fel sa o faci sa-l uite,sa-l respinga.
Ai putea sa vorbesti cu o fata mai mare(probabil de varsta lui) care sa se dea la el, iar tu sa ii arati ei momentul in care el pare atras de acea tipa. Poate ca il va respinge dupa.
Alta idee nu am, cu toate ca si asta nu e chiar cea mai usoara, dar cu putin noroc, poate ca prietena ta va reveni la normal.
Succes!

5 răspunsuri:
| Metalbrain a răspuns:

Renunta. Resemneaza-te. E fara speranta.

| Dydydodo explică (pentru Metalbrain):

Nu vreau sa renunt, desi spui ca este fara speranţa eu nu imi doresc sa cred asta. Vreau sa o ajut.

| Metalbrain a răspuns (pentru Dydydodo):

Am avut si eu o prietena in generala, chiar cea mai buna prietena(pe vremea aceea), care o luase pe un drum gresit, iar mama mi-a recomandat sa renunt la prientenia aceea pentru ca incepea sa ma influenteze si pe mine in rau, dar initial nu prea am ascultat-o, crezand ca lucrurile stau diferit. Totusi, la un moment dat, vazandu-i anturajul, cred ca am realizat cum era ea de fapt si ca mama avusese dreptate...In fine, nu era chiar atat de rau ca in cazul prietenei tale, dar e mai bine sa te feresti de astfel de oameni, pentru ca daca incerci sa ii schimbi, te poti trezi ca te schimba ei pe tine, trust mewinking

| prietenultau1998 a răspuns:

Buna! crede-ma stiu cu ce te confrunti sau cu cine, am fost si eu in postura ta. in astfel de cazuri am ajuns la concluzia ca dragostea este oarba si n-ai cu cine vorbi. Eu mi-am pierdut aceea prietena dar cred ca tu o mai poti recupera apeland la pshihologul scolii sau banuiesc ca sigur nu va vrea sa mearga, dar cel mai bine este ca tu sa o ajuti sa inteleaga ca acum este momentul critic in care isi poate ajunge apogeul acela de a fi cineva in viata! sper ca te-am ajutat! happy