| Rarinca_Larisa_1999 a întrebat:

am o inaltime de 1.67 si am 57 de kg.cate calorii pe zi ar trebui sa mananc ca sa slabesc un kg pe saptamana? va rog frumos ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

1. nu e sanatos sa slabesti un kilogram pe saptamana, recomandat e 0.5 sau 0.75 kg
2. exista site-uri unde iti poti calcula rata metabolica precum asta http://www.sanatate.org/calorii-necesar.php... dupa ce calculezi scazi vreo 500 de calorii
3. e foarte important sa faci si miscare, nu esti grasa asa ca pentru a avea un corp fain trebuie sa faci miscare, daca tii doar dieta o sa slabesti din fund si sa-i si sigur nu vrei asta.
4. myfitnesspal e o aplicatie si un site care te ajuta enorm sa iti monitorizezi caloriile, iti ia 10-15 minute pe zi sa iti treci acolo meniul si iti arata exact cate calorii au alimentele mancate. Aplicatia de telefon iti permite si sa scanezi codul de bare al alimentelor ceea ce mi se pare super misto. Tot aplicatia iti da posibilitatea sa iti monitorizezi evolutia si e foarte important sa nu te iei doar dupa cantar ci sa te si masori. Aplicatia e gratis.

3 răspunsuri:
| Rarinca_Larisa_1999 explică (pentru OnuOnulică):

Iti multumesc, dar nu prea vreaau sa tin o anumita dieta, deoarece dupa daca voi incepe sa mananc anumite alimente la care am renuntat pe timpul dietei, ma voi ingrasa