| IoanaIova50 a întrebat:

Am o intrebare care ma macina destul de tare.
Daca am rezolvat totul corect la evaluarea nationala dar am subliniat titlul "Ploaia" imi anuleaza lucrarea?

6 răspunsuri:
| Florin9Florin9 a răspuns:

Așa era și clasa mea obișnuită să sublinieze titlul și doamna ne-a zis clar că nu e bine că riscăm să ne fie anulată lucrarea. (la Evaluarea Națională îmi amintesc că și eu l-am subliniat dar mi-am amintit că nu e bine și am tăiat și am scris ne subliniat). Depinde de cel care corectează, el are dreptul să anuleze o lucrare dacă consideră că aceasta are semne distinctive plasate intenționat de către cel care a scris-o (adică de exemplu ai putea să dai o sumă de bani celui care corectează pentru a-ți ridica puțin nota și îi zici :vezi că lucrarea mea e aia cu titlul subliniat și două puncte în colțul de jos stânga pe a2a pagină, asta vor să evite cei care se ocupă cu Evaluarea Națională) de asta le este permis să anuleze o lucrare,, dubioasă '' acum nu știu sigur dacă o anulează sau nu, depinde de cel care corectează. Eu când am dat examenul eram și eu puțin frământat că făcusem cam multe tăieturi și mă temeam să nu fie anulată, din fericire nu s-a întâmplat.

| IoanaIova50 explică (pentru Florin9Florin9):

Am vrut sa il tau si eu, dar supraveghetorii mi-au zis sa-l las asa. Problema grava este ca nu o corecteaza aici in judet, mai pe scurt n-am nici-o idee cine corecteaza evaluarile.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru IoanaIova50):

Nu știu de ce ți-au zis să-l lași așa, era mai bine să-l tai și să-l scrii din nou (ca să fiu sincer eu am subliniat titlul, l-am tăiat, când l-am scris a2a oară am fost adormit și iar l-am subliniat și iar am tăiat și abia a3a oară l-am lăsat ne subliniat și nu mi-au anulat lucrarea, deci ție sigur nu ți-o anulau dacă aveai titlul tăiat odată, dar așa acum trebuie să stai stresantă că nu se știe sigur). Uneori în România nu se respectă regulile cu adevărat importante și când vine vorba de lucruri mai banale atunci sunt mai severi, de exemplu : la bac dacă îți sună telefonul te dă afară automat, cred că e ceva cam exagerat, ar fi mai ok să dea un avertisment întâi sau să confiște telefonul, unde mai pui că pur și simplu îi sună telefonul și nu îl ajută asta cu nimic la rezolvarea subiectelor de bac, deci mi se pare exagerat să te dea afară fără discuții (au fost multe cazuri). Revenind la tine sper să nu ți-o anuleze pentru că ar fi păcat de munca ta... (tot nu știu ce a fost în capul celor care ți-au zis să-l lași așa, poate au știut că nu se anulează doar pentru un titlu subliniat și ar fi bine să fie așa, dacă o să-ți fie Doamne ferește anulată lucrarea ar trebui să te aibă pe conștiință happy ).

| IoanaIova50 explică (pentru Florin9Florin9):

Chestia banala sti care e? La simulare, am facut aceelasi lucru, am subliniat titlul si nu doar eu, toti din clasa si nu ne-a atras nimeni atentia. Cu toate astea am luat 7.20 la simulare

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru IoanaIova50):

Felicitări pentru nota bună obţinută la simulare, presupun că şi la examen te-ai descurcat bine (la simulare am luat 4 la română şi 4, 15 la mate, acum nu chiar de mult am dat simulările pentru bac (am terminat acum câteva zile clasa a11a) şi m-am descurcat cât de cât, am luat 6 la mate şi 6, 30 la română,cu puţină muncă, devotament şi poate şi nişte meditaţii am şanse să mă descurc la anul' la bac, dacă tot am început să-ţi povestesc despre notele mele iţi mai zic că, când am dat Evaluarea Naţională am luat 5, 75 la română şi 8, 50 la mate). Revenind la subiectul iniţial iţi zic că nu vreau să par pesimist,dar la simulări corectorii sunt mai îngăduitori că se gândesc şi ei,,lasă că oricum e simulare",la examenele oficiale probabil sunt mai severi în încercarea de a stopa,,trişatul'', de exemplu când am dat eu simularea pentru bac, o fată a greşit ceva şi înloc să taie cu o linie orizontală(aşa cum cere regulamentul) a tăiat cu X + nişte mâzgâliruri verticale peste ceea ce greşise şi supraveghetorii i-au zis :,, acum lasă aşa că e doar simulare, dar la bac să nu faci aşa'' în conclzuie din păcate în cazul tău riscul de anulare incă există, dar sunt sigur 95% că n-o să-ţi fie anulată lucrarea doar pentru un simplu titlu subliniat, întreb aşa de curiozitate:la tine s-a desfăşurat 100% ok? sau au încercat supraveghetorii să vă ajute? În clasa mea totul a fost regulamentar, despre cealaltă clasă care dădea şi ea acelaşi examen au apărut zvonuri că au fost ajutaţi dar nu se ştie concret, sunt doar bârfe, cu un an înainte să dau eu se ştie sigur că a fost oprită camera şi profesorul de mate a scris rezolvarea câtorva exerciţii pe tablă.Şi încă ceva...succes pentru mâine la mate (cum te înţelegi cu matematica?)

| IoanaIova50 explică (pentru Florin9Florin9):

Sper din tot sufletul si eu sa nu o anuleze.
In sala unde am fost eu nu ne-a ajutat nimeni dar din auzite am auzit de la colegi ca pe ei i-au ajutat. Acum nu stiu daca e adevarat.
O colega de a mea de nota 10 a subliniat titlul si ea si nu i-a atras nimeni atentia, nu a zis nimeni nimic. Acum spera si ea sa nu o anuleze.
Cu matematica ma descurc destul de ok. Multumesc oricum!