| AndreeaNustiu a întrebat:

Buna,am o intrebare, este greu sa vorbesti si sa inveti rusa?
As vrea sa invat sa cant piesa asa
http://www.youtube.com/watch?v=yCRQlMsJ96M,nu stit unde as putea gasi versurile?
Este complicata rusa?

Craciun fericit.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Gramatica limbii ruse este asemanatoare cu a noastra. Mici diferente. Mai greu este cu literele avand literele in alta grafie dar si litere compuse ca de exemplu litera "sci". Este o limba ce mie mi-a placut. Eu am invatat-o usor. Intr-o vreme in care notele mari se dadeau cam greu eu am avut si media 9. Ca sa inveti o melodie e mai usor, limba rusa fiind si o limba muzicala. Melodia pusa de tine este a lui Alexandru Mataev (t de la tigara) si se numeste Tvoi ( al tau sau tie, nu mai tin bine minte. N-am mai vorbit limba rusa de peste 30 de ani).

| AndreeaNustiu explică (pentru Salontanul):

Si nu ati stii cam cum s-ar traduce? Ce zice acolo, cu ce are legatura?

| Salontanul a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

Draga mea. Eu am aproape 60 de ani. Am invatat limba rusa acum peste 30 de ani. Crezi ca se poate tine minte o limba ce n-o vorbesti? Inteleg numai cateva cuvinte: ma gandesc, presedinte, iti scriu, asta e tot, mal (malul marii sau ceva), rau, doresc, galeata. Cred ca este ceva de dragoste si comic. Genul de melodie cu versuri ce le folosete si Zdub si Zdob.

| 0x11111051 a răspuns:

Mie imi place mai mult asta
http://www.youtube.com/watch?v=djIAgcCnFmE

Rusa nu e greu de invata. Deopotriva e foarte usoara (o cunosc de la 5 ani)

Melodia a ta a lui Alexandru ii despre dragoste,

| Lara1235 a răspuns:

Melodia o s-o inveti repede, dar limba nu mi se pare asa de usoara