| deea4u a întrebat:

Am o intrebare sau mai bine zis o sugestie. Vreau sa-mi cumpar un aparat foto sunt intre digital si profesional dar care e diferenta? Sunt obsedata de fotografii si am un buget de 7 milioane, puteti sa-mi remandati ceva?

2 răspunsuri:
| rraresh a răspuns:

Exista mai multe categorii de aparate foto DIGITALE :
1. Compacte, sunt aparatele mici care le gasesti peste tot, fara prea multe setari.

2. Bridge, sunt aparate un pic mai bune decat compactele si cu aspect de DSLR(profesionale), se poate spune ca sunt semi-profesionale.
Un bridge bun gasesti pe undeva pe la 1000 lei, Sony DSC HX1.
3. Mirrorless (fara oglinda), cele mai apropriate de DSLR(profesionale) ca performanta, poti schimba obiectivul, corp de compact.
Cel mai ieftin fiind undeva la 1400 lei, Olympus PEN E-P1 cu obiectiv 14-42mm.
4. DSLR, cele mai bune aparate foto, poti schimba obiectivul, cel mai ieftin DSLR este in jure de 1700 lei, Nikon D3000 cu 18-55mm obiectiv.